Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Tradicinė Irenos Šiaulienės kelionė po Lietuvą. Utena

Tradicinė Irenos Šiaulienės kelionė po Lietuvą. Utena

Oi tie vaišingi aukštaičiai – Utenos bičiuliai

Pagal Irenos parengtą programą galutinis kelionės maršrutas turėjo būti Utena ir Leliūnai, bet mus suviliojo Rokiškio meras Antanas Vagonis pasidairyti nuo Barsėnų apžvalgos bokšto po Aukštaitiją, tad teko trumpinti kelionės maršrutą. Utenos miestą palikome ateičiai ir skubėjome į Leliūnus, kur mūsų nekantraudami laukė Utenos bičiuliai.

DIA_6014

Vytauto Valiušio keramikos muziejus

DSC_2238

Pasižiūrėjome filmą “Molio kelias”

Kuo garsūs Leliūnai? čia yra unikalus VYTAUTO VALIUŠIO KERAMIKOS MUZIEJUS. Pasitiko mus pats Vytautas Valiušis. Guvus, linksmas ir sąmojingas meistras tiesiog spinduliavo gyvenimo džiaugsmu ir optimizmu. Jis papasakojo, rodydamas į modernų muziejaus pastatą, kaip iš apleisto mokyklos pastato, pasinaudojant ES struktūrinių fondų lėšomis, buvo sukurtas šis vienintelis Lietuvoje Keramikos muziejus ir ne tik. Čia yra ir V. Valiušio dirbtuves, kuriose galima pabandyti žiesti puodą, pamatyti, kaip džiovinami, puošiami, glazūruojami ir degami keramikos dirbiniai.
Kad mes lengviau suvoktume procesą kaip gimsta puodas, pasižiūrėjome įdomiai sukurtą filmuką.

DIA_6103

Vytautas Valiušis demonstravo senosios ir naujosios keramikos pavyzdžius

DSC_2270

Seniausieji išlikę pajuodę keramikos indai

DIA_6074

Puodžių karalius aprodo ąsočių ekspoziciją

Tada su meistru Vytautu apžiūrėjome visą muziejaus ekspoziciją: sukauptus senosios ir naujosios keramikos pavyzdžius, etnografinius eksponatus. Ekspozicijų salėse yra apie 700 autentiškų senosios keramikos pavyzdžių. Tai – terlės, čerpės, puodai ir puodeliai, puodynės, puošnūs ąsočiai, palivonai, bosai, lekai ir kt. Šalia jų eksponuojami nauji keramikos dirbiniai.
Seniausiems išlikusiems, įjuodusiems, bet iki šiol nesudaužytiems moliniams indams – 150 – 200 metų.
Į muziejų patekę moliniai indai dešimtmečius buvo naudojami valstiečių buityje, todėl išliko tik stipriausi ir gražiausi.
Vieni puodai ir ąsočiai sudėti į indaują, kiti puikuojasi ant lentynų, puošnūs ąsočiai sukabinti, sumauti ant šakočių ar net ant akėčvirbalių, sudėti ant akmenų krūsnių…
Keistai intriguoja kiek padrika ekspozicija. Tarp keramikos indų gausu ir kitokių buities reikmenų: medžio, metalo, stiklo gaminių. Geldos, buteliai, senoviniai baldai, kubilai, anderės, tūkstantmetės trinamosios girnos nukelia į senovę.

DIA_6240

Neatsilaikėme pagundai įsigyti meistro Vytauto Valiušio keramikos dirbinių

Žinoma, mūsų moterys neatsilaikė pagundai įsigyti meistro Vytauto Valiušio keramikos dirbinių. Jie visi pažymėti meistro inicialais W. Aišku, derėjomės …

JUOZO KAROSO TĖVIŠKĖS SODYBA

DIA_6260

Svečius pasitiko Leliūnų seniūnė Lina Petronienė

Visai šalia vos už 1,5 km. nuo Keramikos muziejaus miško apsuptyje atkurta kompozitoriaus Juozo Karoso tėviškės sodyba. Čia ir pasuko mūsų autobusas. Visa aplinka alsuoja ramybe, dvelkia istorija ir gera energetika. Pasitiko mus Leliūnų seniūnė Lina Petronienė, kuri papasakojo Juozo Karoso sodybos atkūrimo istoriją. Juozas Karosas augo muzikalioje daugiavaikėje šeimoje. Savarankiškai pramokęs griežti smuiku ir armonika, buvo kaimo muzikantas ir dainininkas. Vėliau privačiai mokėsi groti vargonais, pianinu. Pažintis su kompozitoriumi Juozu Gruodžiu paskatino pasirinkti muziko profesiją. Jaunas kompozitorius buvo aktyvus Rygos, Kauno, Šiaulių ir taip pat Klaipėdos muzikinio gyvenimo veikėjas. Jis kūrė ir vadovavo chorams, dirbo pedagoginį darbą, dirigavo dainų šventėse, rengė koncertus. Mums svarbu tai, kad llgą laiką jis vadovavo Klaipėdos muzikos mokyklai, kuriai 1990 m. buvo suteiktas Juozo Karoso vardas.

DIA_6298

Svetingvieji Utenos bičiuliai

Bet didžiausią siurprizą mums pateikė Utenos bičiuliai, laukę mūsų iki vėlyvaus vakaro: Marija Ilčinskienė – skyriaus atsakingoji sekretorė, Algirdas Žukas – Utenos rajono savivaldybės tarybos narys, Švietimo, kultūros ir sporto reikalų komiteto narys; Edita Urbonienė ir Egidijus Šinkūnas – skyriaus tarybos nariai.

DIA_6271

Aukštaitiškų vaišių puota

Surengė jie mums tiesiog aukštaitiškų vaišių puotą. Sodybos menėje mūsų laukė padengti stalai su aukštaitiškais kumpiais, šviežiai raugintais agurkėliais ir aukštaitiška gira. Net desertas įspūdingas – sūrio tortas su kava buvo. Dar ir dovanų – knygas apie Uteną įteikė.

Kaip sakoma sutiko karališkai! Oi vaišingi ir dosnūs tie aukštaičiai! Net į autobusą nesinorėjo lipti, nes vakaro gaiva miško apsuptyje tiesiog užbūrė.

DIA_6405

Padėkojome mūsų bičiulei Irenai

Jau važiuodami link Klaipėdos padėkojome mūsų bičiulei Irenai už šaunią kelionę, patirtus įspūdžius, naujus potyrius ir žinias apie mūsų krašto turtingą istoriją ir gerą nuotaiką.

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

Lilija Petraitienė

 

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės fotoreportažas

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *