Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Tradicinė Irenos Šiaulienės kelionė po Lietuvą. Rokiškis (I dalis)

Tradicinė Irenos Šiaulienės kelionė po Lietuvą. Rokiškis (I dalis)

Sužavėjo Rokiškis ir svetingi Rokiškio bičiuliai

DIA_5601

Rokiškio meras Antanas Vagonis

Rokiškyje mūsų laukė miesto meras Antanas Vagonis, bičiulė savivaldybės tarybos narė Laima Keraitienė ir sąmojingas gidas Zigmas Mackevičius. Susitikimo vieta, žinoma buvo prie Šv.apaštalo evangelisto Mato bažnyčios – Rokiškio neogotikos architektūros paminklo. Įstabi bažnyčia, o kai apie ją ir Rokiškio miesto istoriją pradėjo pasakoti Zigmas – klausėmės nuščiuvę.

Rokiškis su įdomia istorija, pirmą kartą minimas 1499 m. rugsėjo 21d. kunigaikščio Aleksandro privilegijoje dėl girios kirtimo, nors esama nuomonių, kad Rokiškis buvęs jau XIII amžiuje. Apie 1500 m. minima Rokiškio bažnyčia ir parapija. 1523 m. Rokiškyje apsigyveno kunigaikščiai Krošinskiai, valdę miestą 200 metų, po jų Rokiškio dvaro savininkais tapo grafai Tyzenhauzai, pastatę iki šių dienų išlikusį Rokiškio dvaro ansamblį ir šv. Mato bažnyčią.

DIA_5584

Šv. Mato bažnyčios bokštas

Su didžiule meile pasakojo mums Zigmas apie bažnyčios fundatorius Reincholdą Tyzenhauzą, Mariją Tyzenhauzaitę –Pšezdzeckienę. Marija, mirus broliui, ne tik užbaigė bažnyčios statybą, bet ir pristatė 56,5 m aukščio kvadratinį bažnyčios bokštą. (Kaip šmaikštavo Zigmas, kunigaikštienei bažnyčia be bokšto regėjosi, kaip dama be skrybėlaitės) .

Kuo dar išskirtinis yra Rokiškis? Čia Rokiškyje, Marija Tyzenhauzaitė įkūrė garsiąją vargonininkų ir giedojimo mokyklą – 1883-iaisiais pasirašydama sutartį su čekų muziku vargonininku Rudolfu Lymanu, kad šis sutinka dirbti mokykloje už 600 sidabrinių rublių per metus ir suteikia butą. Mokykloje įkūrė tris skyrius: orkestro, vargonų ir fortepijono, giedojimo.

Mokykla ypač suklestėjo 18871889 metais. Tada mokykloje jau buvo pajėgus choras ir orkestras. Mokiniai giedodavo ir lietuviškai. 1887 m. choras ir orkestras atliko Jozefo Haidno oratoriją (tam pradžią padarė Reinholdas Tyzenhauzas) „Pasaulio sutvėrimas“. Vargonininkai, baigę Rokiškio muzikos mokyklą, buvo itin vertinami. Per 20 darbo metų mokykla parengė apie 200 muzikantų. Muzikos pradmenis čia gavo visas būrys būsimųjų kompozitorių, vargonininkų ir chorvedžių: Mikas Petrauskas, Juozas Tallat-Kelpša, Juozas Gruodis, Juozas Gaubas ir kt. Lymano įdiegtas muzikavimo tradicijas tęsia 1991 m. atkurta Rokiškio kolegija, rengianti vargonininkus – muzikos mokytojus.

DIA_5587

Gidas Zigmas Mackevičius

Pasakojo Zigmas apie legendomis apipintą miesto istoriją, eruditą, novatorių Reincholdą Tyzenhauzą, kuris gilios Rusijos carinės prispaudos metais sugebėjo iš caro valdžios gauti leidimą bažnyčios statybai. R.Tyzenhauzas savo darbais realiai keitė Rokiškio veidą, o Rokiškio bažnyčia tapo savotišku paminklu Tyzenhauzų giminės kultūrinei veiklai Rokiškyje.

DIA_5633

Bažnyčios vidus

Apžiūrėjome bažnyčią ir iš vidaus, dar spėjom pamatyti ant unikalių šlifuoto akmens bažnyčios grindų per vitražinius langus žaižaruojančius saulės spindulius. Originalus ir paauksuotas altorius padarytas Paryžiuje iš 12 skulptūrų, bet kad altorius išryškėtų didžiuliame bažnyčios skliaute, buvo įrengtas papildomas didysis altorius, sakykla. Bažnyčioje įrengta ir fundatorių kripta, kurioje ilsisi kunigaikščiai Krošinskiai, grafai Tyzenhauzai ir Pšezdeckiai. Bažnyčioje pasigrožėjome medžio dirbiniais, vitražais ir bronzinėmis skulptūromis.

LAUKITE TĘSINIO!

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

Lilija Petraitienė

 

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės fotoreportažas

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *