Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

“Šiukšlininkų“ kilpa smaugia visą apskritį

“Šiukšlininkų“ kilpa smaugia visą apskritį
Straipsnis iš Lilijos Petraitienės laikraščio
“TURIME TEISĘ ŽINOTI”

Kad šiukšlių kalnai nepaskandintų Vakarų Lietuvos, kaip tai atsitiko Italijos Neapolio regione, gerieji ir genialieji KRATC akcininkai, o tiksliau – keli „dirigentai“, ima dvigubinti „vartų“ mokestį į Dumpių sąvartyną atvežamoms atliekoms.

Klaipėdoje tikimės pigesnio mokesčio už šilumą, skaičiuojame, kad atliekų deginimas uostamiesčio gyventojams šilumą atpigins 17 nuošimčių. Neįtikėtiną dalyką, pigimą, lemia pradėjusi veikti atliekų deginimo kogeneracinė jėgainė „Fortum“.

Tik iš apskrities pakraščių pasigirsta nepatenkintųjų murmėjimas: „Nenorime mokėti už pigesnį klaipėdiečių šildymą!“ – piktinasi šilutiškiai, palangiškiai, kretingiškiai ir skuodiškiai, atsisakydami
didinti buitinių atliekų išvežimo rinkliavą.

siuksles1

Klaipėdiečiai, KRATC duomenimis, per artimiausią dešimtmetį išmes daugiausiai 140 tūkst. tonų atliekų.

Gal ta klaipėdiečių šiluma dar labiau pigs, nes visoms apskrities savivaldybėms teks didinti „vartų“ mokestį. Palangos, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybės nesutinka padidinti atliekų tvarkymo rinkliavos. KRATC ir „Fortum Klaipėda“ čia vieningi. Vieni veža šiukšles, kiti jas paverčia šiluma ir pelenais. Juk yra pasirašytą sutartis. Visą informaciją išsamiai paaiškina Arūnas Liubinavičius. Jis paaiškino, kad išvežus toną šiukšlių „mainais“ sąvartynas gaus tik 200 kg pelenų… Visoms regiono savivaldybėms yra nustatytas skirtingo dydžio „vartų“ mokestis. Jei savivaldybės paklustų KRATC reikalavimams, Kretingai ir Palangai jis didėtų nuo 54 iki 79 litų, Šilutei – nuo 51 iki 77, Skuodui – nuo 45 iki 63 litų už toną šiukšlių. Tačiau mes sužinome, kad nuo 2014 metų sausio „vartų“ mokestis būtų dar labiau didinamas ir visoms krašto savivaldybėms viršytų 124 litus už toną, o neringiškiams jis būtų dar didesnis – 161 litas už toną! Neringiškiai pirmieji pakėlė baltą kapituliacijos vėliavą. Savaime suprantama, sprendimui pritarė ir Klaipėda. Juk gyventojams mokestis tik mažės. O Palangos ir Kretingos rajono savivaldybės atsisakė pasirašyti siūlomą sutartį ir KRATC valdybos sprendimą apskundė teismui. Kol bus išnagrinėta civilinė byla, teismo prašoma taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdyti nutarimo galiojimą. Prie palangiškių ir kretingiškių ieškinio prisidėjo išaugusiu mokesčiu nepatenkintos Skuodo ir Šilutės rajono savivaldybės. Kol kas byla dar net nepradėta nagrinėti.

Pasitikdamas jubiliejų, veiklos dešimtmetį, KRATC didino administracijos darbuotojų algas. Kukliai, tik apie pusę milijono. Juk per atnaujintus „vartus“ su „žiguliais“ nepavažiuosi. Šių metų antrąjį ketvirtį vidutinis KRATC vadovų užmokestis siekė 8421 Lt (pernai – 6799 Lt), specialistai šiemet vidutiniškai gauna 4198 Lt (pernai – 3795 Lt). Nepaisant to, kad į sąvartyną atvežamų šiukšlių kiekiai, dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus, mažėja, tas šaunus spaudos atstovas Arūnas Liubinavičius nė neneigia, kad administracijos darbuotojų daugėjo. To esą reikia didėjant darbų apimtims.

Šių metų gegužę pradėjusi veikti atliekų deginimo gamykla pajėgi per metus sudeginti 240 tūkst. tonų šiukšlių, o klaipėdiečiai, KRATC duomenimis, per artimiausią dešimtmetį išmes daugiausiai 140 tūkst. tonų. Todėl jėgainės vadovai jau dabar dairosi papildomo kuro. „Fortum Klaipėda“ atstovai nė neneigia, savo siekio deginti ir kitų šalies regionų atliekas. Tai esą numatyta Nacionalinėje energetikos strategijoje. Šiame Seimo patvirtintame dokumente prognozuojama, kad penkiuose didžiuosiuose miestuose turi būti pastatyti komunalinių atliekų deginimo įrenginiai… Šiuo metu ruošiami dokumentai Aplinkos ministerijai, kad būtų panaikintas apribojimas atsivežti atliekas iš kitų regionų. Laukti palankaus sprendimo, kad Klaipėda taptų ne tik vasaros, bet ir pelenų sostine liko nedaug, gal iki kitų metų Velykų. Apie pasekmes, kaip gera gyventi tokioje pelenų sostinėje, kaip tai atsilieps netoli Laisvosios ekonominės zonos, kur dūzgia ir apsukas didina „Fortum Klaipėda“, gyvenantiems klaipėdiečiams – kalbėsimės jau kitais metais.

O pabaigai, išvargintasis skaitytojau, žadėtasis laimingųjų akcininkų sąrašas. Jame mūsų su jumis nėra. Prieš jį pateikdama, dar noriu priminti, kad pagal Atliekų tvarkymo įstatymą eksploatuoti komunalinių atliekų tvarkymo sistemą savivaldybės gali pavesti kelių savivaldybių įsteigtai atliekų tvarkymo įstaigai, arba gali organizuoti operatoriaus konkursą. Tam stulbinančio verslo „kūdikiui“ KRATC-ui ši užduotis buvo patikėta be jokio konkurso, nors 5 proc. akcijų bendrovėje priklauso įvairiems juridiniams ir fiziniams asmenims. Be regiono savivaldybių, KRATC akcininkai 2010 m. buvo statybos įmonė „Hidrostatyba“, „Perdanga“, „Philip Morris Lietuva“, „Klaipėdos vanduo“, „Klaipėdos baldai“, kažkokia Vilniuje registruota įmonė „Hidora“. Taip pat įdomu, kad 2008 m. KRATC akcijų įsigijo kažkoks Gintaras Baranauskas, kuris po metų dalį savo akcijų perleido vienai Skuodo gyventojai ir vienai klaipėdietei. Šiukšlių verslo akcijos pasirodė labai patrauklios kapinių specialistams.

KRATC akcininkų sąrašas (2010 m. kovo 22 d.):

Klaipėdos miesto savivaldybė – 3109179 (1 Lt vertės akcijų)

Klaipėdos rajono savivaldybė – 25000 (1 Lt vertės akcijų)

Šilutės rajono savivaldybė – 100 (1 Lt vertės akcijų)

Neringos savivaldybė – 325100 (1 Lt vertės akcijų)

Palangos savivaldybė – 100 (1 Lt vertės akcijų)

Skuodo rajono savivaldybė – 100 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“ – 1696 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Laivitė“ – 17319 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Klaipėdos baldai“ – 4420 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Baltijos laivų statykla“ – 1028 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Perdanga“ – 22459 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Philip Morris Lietuva“ – 1028 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Klaipėdos kartonas“ – 1028 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Klaipėdos pienas“ – 17319 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Klaipėdos mediena“ – 2056 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Klaipėdos vanduo“ – 360 (1 Lt vertės akcijų)

AB „Senoji Baltija“ – 17319 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Pajūrio mediena“ – 1028 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Hidrostatyba“ – 10086 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Specialus autotransportas“ – 3886 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Hidora“ – 668 (1 Lt vertės akcijų)

Gintaras Baranauskas – 20057 (1 Lt vertės akcijų)

Ina Kichtenkienė – 360 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Tamtamas“ – 27854 (1 Lt vertės akcijų)

Jonas Bielinis – 7025 (1 Lt vertės akcijų)

Nerijus Nausėda – 7025 (1 Lt vertės akcijų)

UAB „Naujasis Sirjus“ – 51 (1 Lt vertės akcijų)

Arūnas Matulevičius – 1028 (1 Lt vertės akcijų)

Romualda Sakalauskienė – 250 (1 Lt vertės akcijų)

Jolanta Daukšienė – 250 (1 Lt vertės akcijų)

Lilija Petraitienė

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

 

One Comment

  1. Atidžiau įsižiūrėjus galima pamatyti, kad nuotraukoje iš šiukšlių krūvos kyšo liberalų ausys :)

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *