Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Socialdemokratės apie lyčių lygybę diskutavo Taline

Socialdemokratės apie lyčių lygybę diskutavo Taline

Savaitgalį Estijos sostinėje Taline vyko Tarptautinis seminaras “Socialdemokratija ir lyčių lygybė. Parlamento rinkimai Estijoje ir kaimyninėse šalyse”, kurį organizavo Estijos moterų asociacija Kadri. Lietuvą seminare atstovavo Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos (LSDMS) Klaipėdos apskrities koordinatorė, LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė Lilija Petraitienė.

Rinkimai Estijoje

10918974_691536647632626_4305739631097551689_o

Sven Mikser

Seminare dalyvavo Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Suomijos atstovės. Diskutuota apie praėjusių rinkimų rezultatus paminėtose šalyse bei analizuota kaip juose sekėsi socialdemokratams. Moteris sveikino Estijos socialdemokratų partijos pirmininkas, Estijos gynybos ministras Sven Mikser daugiausia dėmesio skyręs Socialdemokratų veiklos kryptims siekiant užtikrinti lyčių lygybę tiek partijoje, tiek visuomenėje. S.Mikser akcentavo, kad 2015 m. kovo mėnesį Estijoje praėję parlamento rinkimai nebuvo tokie geri kaip tikėtasi. Jei prieš ketverius metus socialdemokratai Estijos parlamente turėjo 19 vietų, tai šiemet gavo 15.  Šiemet elektroninio balsavimo galimybę pasirinko daugiausiai rinkėjų negu per ankstesnius parlamento rinkimus. Elektroniniu būdu balsavo 176 491 žmogus – 19,6 proc. rinkėjų.

Estijos parlamentas patvirtino Konstitucijos pakeitimą, kuris suteikia asmenims nuo 16 metų amžiaus teisę balsuoti Estijos vietos savivaldos rinkimuose. Aktyvus jaunimo organizacijų tarybos, nevyriausybinių organizacijų įsitraukimas pakeitė politikų požiūrį, todėl 24 tūkstančiai 16-mečių ir 17-mečių 2017 metais galės balsuoti vietos valdžios rinkimuose. Atsižvelgiant į tai, kad ne visi šia teise naudojasi, rinkėjų skaičius turėtų padidėti maždaug 15 tūkstančių žmonių.

Partijai tenka dalyvauti populiarių ir nepopuliarių sprendimų priėmime, kurie įtakoja politikų reitingus ir rinkimų rezultatus. Politiškai naudingas buvo sprendimas pakelti išmokas už vaikus, nenaudingas – partnerystės įstatymas, nes dauguma šalies žmonių konservatyvūs. Partija nebuvo pasiruošusi atremti nepagrįstus gandus, pasigirdusius prieš pat rinkimus – neva socialdemokratai palaiko Rusiją (įvykiai Ukrainoje) ir neigiamai tai paveikė rinkimų rezultatus. Visgi, Estijos socialdemokratų reitingai ėmė kilti, kai po rinkimų imtasi įgyvendinti rinkėjams duotus pažadus.

“Apie moteris socialdemokrates. Iš penkiolikos socialdemokratų parlamente – trys gražiosios lyties atstovės. Praėjusią kadenciją iš 19 – 4 moterys. Galime didžiuotis, kad tarp rinkimų kandidatų – pusė buvo moterys. Tarp rinkėjų galime išskirti palaikančiųjų grupę – vidutinio amžiaus moterys. Tai yra džiugu. Ir stengiamės toliau ta kryptimi dirbti”,- sakė S.Mikser.

Kartu į kiną

1979228_10202281873127056_208473634172352381_o

Rainer Vakra

Apie socialdemokratų veiklą Taline pasakojo Estijos Parlamento narys, Estijos socialdemokratų partijos Talino skyriaus pirmininkas Rainer Vakra. Jis akcentavo, jog politika prasideda nuo gerų santykių su bičiuliais palaikymo, tad skyriaus nariai daug laisvalaikio praleidžia kartu – kad ir eina į kiną. “Tik tada galima daryti politiką: eiti į gatves, agituoti. Daug dirbame su savo komanda. Jau dabar pradedame ruoštis Savivaldos rinkimams, vyksiantiems po dvejų metų”,- sakė politikas.

Salėje sėdinčios moterys teiravosi ar jis nėra per jaunas būti politiku, vadovauti skyriui. Iš pažiūros apie 35 metų parlamento narys R.Vakra juokėsi, jog Estijos parlamente daug jaunų veidų ir jis tikrai nėra jauniausias. Apie 25 proc. Estijos parlamentarų dar nėra sulaukę 30 metų. Į seminaro dalyvių klausimą kada Estijos parlamente moterų ir vyrų skaičius bus lygus, parlamentaras atsakė juokaudamas – esą greičiau parlamento vadove taps moteris, o subalansuoti lytis – žymiau sunkiau.

“Viskas priklauso nuo rinkėjų išprusimo. Estijos socialdemokratai rinkimų kampanijos metu vykdė akciją “Prisibelsk iki rinkėjų”. Vaikščiodami po butus potencialiems rinkėjams dovanojome gėles: man kaip vyrui buvo lengviau gėlę įteikti moteriai, o kaip įteikti vyrui? Moterims irgi sunkiai sekėsi teikti gėles savo lyties atstovėms. Labai gerai suveikė akcija, kai aukščiausi mūsų politikai vaikščiojo po prekybos centrą ir moterims dovanojo gėles. Dabar reikia kažką naujo sugalvoti”,- sakė R.Vakra ir atsisveikindamas visoms salės moterims paspaudė rankas.

Suomiai tiki moterimis

9

Suomijos moterų-socialdemokračių sąjungos atstovės rinkėjus vilioja įvairiomis akcijomis ir mažomis dovanomis.

Seminare dalyvavusios Suomijos moterų-socialdemokračių sąjungos pirmininkės pavaduotojos ir narės pristatė analizę apie naujausius parlamento rinkimus šioje šalyje. Socialdemokratai Suomijoje, po paskutinių parlamento rinkimų, gavo 16,5%  balsų arba 34 mandatus (išrinkta 21 moteris ir 13 vyrų). Tarp partijų, socialdemokratų gretose į parlamentą pateko daugiausiai moterų. Kaip ir prognozavo apklausos, centristai laimėjo rinkimus. Jie surinko 21,3% balsų ir taip laimėjo 49 mandatus, tai yra 14 mandatų daugiau nei per praeitus rinkimus. Koalicijos partija ir Socialdemokratų partija patyrė didžiausių nuostolių. Koalicijos partija prarado septynis mandatus, o socialdemokratai – aštuonis.

Pagal suomių atliktą tyrimą, socialdemokratai 2007-2015 m. neteko 40 tūkst. moterų balsų, tuo tarpu rinkėjų-vyrų truputį daugėjo. Suomės džiaugiasi, jog šios šalies moterimis rinkėjai pasitiki vis labiau: yra regionų kur dauguma mandatų patikima vien moterims. Suomijos socialdemokratai rinkėjams dovanoja savo simbolį – rožę, prieš Kalėdas – dalino šokoladukus. Vykdyta akcija, kurios metu žmonėms dovanoti sėklų pakeliai – su linkėjimu išauginti “lygiateisiškumo gėles”. Po akcijų socialdemokratų reitingai kilo 9 proc. Beje, Suomijoje kandidatų sąrašas nereitinguojamas – jis sudaromas pagal alfabetą, tad partijos pirmininkas nebūtinai tampa pirmu numeriu.

Socialdemokratai ir žiniasklaida

Estijos moterų asociacijos Kadri prezidentė Reet Laja analizavo naujausių parlamento rinkimų Estijoje rezultatus atsižvelgdama į tai kaip sekėsi moterims. 1999 m., 2007 m., 2015 m. rinkimų metu tradiciškai apie 27 proc. rinkėjų balsų atitenka gražiosios lyties atstovėms. Geriausiai sekasi moterims kandidatuojančioms socialdemokratų sąrašuose – išrenkamos apie 37 proc. moterų. “Džiugu, jog moterys ima aktyviau kovoti už pirmas pozicijas partijų sąrašuose”,- sakė R.Laja. Tarp penkiolikos socialdemokratų parlamentarų Estijos parlamente – trys moterys. Viena jų tapo ministre.

13

Lilija Petraitienė su Estijos moterų asociacijos Kadri prezidente Reet Laja.

Diskutuota kaip rinkėjus veikia žiniasklaida. Akcentuota, kad labiausiai rinkėjus, apsisprendžiant už ką balsuoti, veikia televizija, antroje vietoje – socialiniai tinklai. Jei skelbiami straipsniai spaudoje – tai būtina juos pasirašinėti savo vardu. Barbi Pilvre, Talino universiteto žurnalistikos studijų dėstytoja, minėjo, jog Estijos žiniasklaida nėra palanki socialdemokratams – ji labiau liberali.

“Rinkėjai jauni ir sveiki, tad jiems labiau artima liberalų politika, o ne į socialines problemas akcentuota socialdemokratiškoji. Pastebima tendencija, jog kai žurnalistai ar jų redaktoriai sensta – keičiasi jų požiūris į pasirenkamas temas, pateikimo būdus. Jei norite pritraukti rinkėjų – būtina žmonėms paviešinti socialdemokratų poziciją vienu ar kitu klausimu”,- sakė B.Pilvre. Akcentuota, jog būtina įvertinti kylančias grėsmes bei ieškoti vis naujų partijos ideologijos pateikimo formų, pozityviai žiūrėti į ateitį.

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė Lilija Petraitienė pristatė LSDMS Klaipėdos klubo veiklą bei apžvelgė LSDP rezultatus 2015 m. Savivaldos rinkimų metu Lietuvoje ir Klaipėdoje. Seminaro “vinimi” tapo . Įvykių Ukrainoje baisumus išgyvenusi moteris išleido knygą apie savo patirtį bei važinėja ją pristatinėdama bei ragindama žmones gyventi taikiai. Šio pristatymo metu liejosi ašaros – ramiai to klausyti buvo neįmanoma.

Visų šalių atstovės kartu diskutavo apie moterų galimybes Pabaltijo šalyse, tolimesnio bendradarbiavimo formas tarp moterų organizacijų.

www.lsdpklaipėda.lt

 

Estijos moterų asociacijos Kadri pristatymas:

 

Download (PPTX, 4.69MB)

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *