Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

LSDP Verslo, inovacijų ir ūkio komiteto išvažiuojamasis posėdis Kaune

LSDP Verslo, inovacijų ir ūkio komiteto išvažiuojamasis posėdis Kaune

Turiningas praėjusios savaitės penktadienis, taip norisi įvardinti LSDP Verslo, inovacijų ir ūkio komiteto išvažiuojamąjį posėdį Kaune. Komiteto pirmininkė Violeta Boreikienė parengė informatyvią ir įdomią darbotvarkę.

Kauno LEZ -e (laisva ekonominė zonoje) apsilankėme įmonėje  UAB ELINTA, kurioje susijungia Elektronika ir Intelektas. Veržlumas ir nuolatinis naujų idėjų ieškojimas suteikia galimybę jiems dirbti su tokias partneriais kaip „FANUC“, Yokogawa, Vega, Siemens bei daugeliu kitų.

Man buvo įdomus pristatymas apie gamybą aplinką tausojančių technologijų – elektromobilių įkrovimo stoteles, kas sumažino mano skepsį dėl elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimą Klaipėdoje. Kauno Laisvos ekonominės zonos generalinis direktorius Vytas Petružis pristatė Kauno LEZ-o pasiekimus, raidos aktualijas, spręstinas problemas, vystymosi tendencijas. Kauno LEZ-as, kaip sakė direktorius, turi didelę augimo perspektyvą  sumaniai išnaudojant Kauno oro uosto orlaivių aptarnavimą ir vystant gamtos duotybę Nemuną, kaip upių uostą.

 Įspūdį padarė  Kauno Technologijos Universiteto  Santakos slėnyje įsikūręs Nacionalinio verslo ir inovacijų centras. Pristatymą apie Kauno Technologijos universitetą padarė prorektorė prof. Asta Pundzienė. Apie Kauno mokslo ir technologijų parko vystymosi raidą kalbėjo direktorius Vygintas Grinis. Išklausius bendrovių  „Softneta“ ir „RUBEDO sistemos“ vadovus tikrai  pasitvirtina taisyklė, kad Lietuvos didžiausias turtas yra jos gabūs, darbštūs ir kūrybingi, inovatyvūs  žmonės. Valstybė prioritetai turi būti švietimas ir mokslas, mūsų mokslo ir mokslininkų palaikymas, kurie jau šiandien įsiveržė su inovatyviomis technologijomis  į pasaulinę rinką ir gamina tokią produkciją, kuri garsina Lietuvos vardą.

“Norint įgyvendinti svajonę, svarbu nebijoti išeiti iš savo komforto zonos teigia”,- V.Grinis. Kartu su kolega Tomu Dumbliausku 2007 m. jis įsteigė IT sprendimus medicininėms reikmėms teikiančią įmonę. „Softnetos“  kuriama programinė įranga „MedDream“ leidžia pasiekti medicininius vaizdus (pvz. rentgeno nuotraukas, kardiogramas) prisijungus prie duomenų archyvo internetu. Tai patogiau tiek pacientams, tiek jų sveikatą prižiūrintiems medikams. Jų sukurtą programinę įrangą „MedDream“ naudoja ligoninės 5-iuose žemynuose. Pacientui nebereikia iš naujo atlikti tų pačių tyrimų konsultuojantis skirtingose medicinos įstaigose – visi rezultatai pasiekiami internetu ir centralizuotai saugomi medicininių vaizdų archyve. O Rubedo sistemų“  komanda kuria prototipą, kuriuo būtų galima švitinti judantį auglį, esantį lanksčiuose audiniuose, pavyzdžiui, plaučiuose. Kurdama savo produktus įmonė bendradarbiauja su mokslo įstaigomis Lietuvoje, tačiau savo produkciją įmonė eksportuoja, nes Lietuvoje  savo produktų jie negali parduoti dėl brangumo ir be to, labai didelis tikslumas kol kas aktualus tik Vakaruose, o Lietuvoje onkologiniams pacientams gydyti dar trūksta bazinių pajėgumų. Be medicinos srities, „Rubedo sistemos“ kuria robotus, skirtus pramonei ir buičiai. Bet naujausia jų veiklos platforma – dirbtinis intelektas,  Vakarai jau  pažengę jo pritaikomumu įvairiuose  gyvenimo etapuose,  Lietuvoje superintelektas, robotų revoliucija skamba kaip magiškos frazės.

A.Šačkus

Įdomi patirtis man buvo, kone tiesioginis prisilietimas prie mokslo kasdienybės rutininių darbų, vizitas į Sintetinės chemijos institutą. Čia mus pasitiko instituto direktorius profesorius Algirdas Šačkus. Įsitikinau, kad  mokslininkai – tai savo darbo fanatikai. Tai ir padeda jiems pasiekti puikių rezultatų. Profesorius parodė chemijos instituto laboratoriją, kurioje tuo metu triūsė doktorantai, kolbose vyko cheminės reakcijos, o profesorius pasakojo mums apie jų atliekamus tyrimus, kur taikomi šiuolaikiniai organinės sintezės metodai, tarp jų – stereoselektyvios sintezės, sintezės absoliučiai sausomis sąlygomis ir kt.  Pasidžiaugė profesorius ir valstybės investicija į modernią moksliniams tyrimams reikalingą aparatūrą. KTU Sintetinės chemijos institutas atlieka užsakomuosius mokslinius tyrimus pagal užsienio biofarmacinių kompanijų užsakymus, vykdo mokslinį bendradarbiavimą su Vilniaus, Gento (Belgija), Vienos (Austrija) ir Orleano (Prancūzija) universitetų mokslininkais. Tik kantrus kasdienis darbas  yra mokslinių atradimų pamatai.

Lilija Petraitienė
Klaipėdos m.savivaldybės tarybos narė
LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

 

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *