Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

LSDP frakcijos Seime kreipimasis į Socialdemokratų partijos bičiules ir bičiulius

LSDP frakcijos Seime kreipimasis į Socialdemokratų partijos bičiules ir bičiulius

Mielieji,

                

Rugsėjo 25 d. Seimo Socialdemokratų partijos frakcija posėdyje balsuodama priėmė sprendimą dėl LSDP ir Lietuvos valstiečių-žaliųjų sąjungos frakcijų parlamentinės koalicijos ir tolimesnio bendro darbo, vykdant Seimo patvirtintą Vyriausybės programą. Pagal Seimo Statutą frakcija turi teisę bendradarbiauti ir sudaryti frakcijų koalicijas su kitomis Seime esančiomis politinėmis frakcijomis. Apie tai partiečiai buvo informuoti išplatintame pranešime. Tokios atsakingos pozicijos frakcija nusprendė laikytis, nebijodama atsakomybės išsaugoti valstybės politinį, socialinį bei ekonominį stabilumą, tęsti pradėtas pertvarkas ir įgyvendinti politinius sprendimus. Respublikos prezidentė D. Grybauskaitė valdančiosios koalicijos griovimą įvertino kaip nestabilumą valstybėje, ar galimai mažumos Vyriausybė gebės rudens sesijoje ir ateityje vykdyti Vyriausybės programą, kurioje svarbiausią dalį sudaro ir socialdemokratų siūlytos programinės nuostatos. Mūsų patirtis atsakingai leidžia teigti, jog savo pažadus rinkėjams žymiai lengviau ir realiai įgyvendinti galima turint tam valdžios svertus, kuriuos suteikia buvimas valdančioje koalicijoje.

Sprendimas apie bendradarbiavimą su Lietuvos valstiečių-žaliųjų sąjungos frakcija priimtas ne spontaniškai, o labiai realiai įvertinus LSDP Tarybos priimto nutarimo apie koalicinės sutarties nutraukimą pasekmes valstybės raidai bei partijai šiandien ir ateityje. Frakcijos narių sprendimas neprieštarauja LSDP Statutui ir užtikrino LSDP išlikimą parlamentine partija. Žinant LSDP Statuto nuostatas, įvertintos ir galimos pasekmes. Tačiau šis frakcijos narių žingsnis – tai vienintelis būdas atkreipti bičiulių dėmesį į galimai daromą didelę klaidą, bei noras dar kartą pareikšti, jog ir į mažumos nuomonę verta atsižvelgti. Taip, tai ne eilinis įvykis LSDP gyvenime. Tai gal jį taip ir vertinkime ir išgirskime vieni kitus. Iki šiol to nebuvo.

Mes nekvestionuojame partijos skyrių apsisprendimo, Tarybos sprendimo, suprantame juos. Matome kilusią sumaištį tarp bičiulių, kai kurių pasipiktinimą, girdime raginimus greitai „kapoti galvas“ tiems, kuriais pasitikėjote ir rinkote, kurie sulaukė ir rinkėjų pasitikėjimo. Kas nutiko per pusmetį tokio, jog požiūris pakito? Revanšas, kerštas, ar noras bet kokia kaina sumenkinti frakcijos, jos narių darbą ir tuo būdu įtvirtinti savo autoritetą? Bet tai visiškas nepasitikėjimas savimi ir negebėjimas ne tik burti komandą, bet ir dirbti joje.

Labai sunku objektyviai vertinti pasiektą rezultatą, kai nematėme ir dabar negirdime argumentų, kodėl būtent dabar reikia ir nutarta trauktis? Ar LSDP suformulavo sąrašą savo reikalavimų, kurie išplaukia iš rinkiminės programos „valstiečiams“ ir ar jis buvo “valstiečių” atmestas? Ne, to nebuvo. Ar buvo bandymai kalbėtis individualiai su koalicijos partnerių lyderiais? Ne, nebuvo.

Diskusija diskusijai nelygi. Čia svarbu argumentai ir jų svarumas. Labai sunku vertinti apklausos rezultatų objektyvumą, kuomet partijos pirmininkas jau yra išsakęs savo išankstinę nuomonę dar prieš prasidedant apklausai. O „Planas Lietuvos socialdemokratų partijos darbui opozicijoje“ net neaptariamas partijos organuose ir skyriuose, Seimo frakcijoje ar Valdyboje, o paviešinamas tuomet, kai visi debatai skyriuose jau baigėsi. O gal skyriams svarstymui buvo pateiktas taip seniai žadėtas socialdemokratinių idėjų ir kelio sugrąžinimo ar partijos atnaujinimo vizijos Manifestas? Taip pat – ne.

Tai už ką balsavo skyriai, tiksliau skyrių Tarybos ir tai ne vienbalsiai? Sakoma – kaip paklausi, taip ir atsakys. O paklausta buvo vienareikšmiškai – ar palaikoma partijos pirmininko nuomonė. Argumentais buvo skleidžiami gandai apie blogą Seimo LSDP frakcijos darbą, kartais minint ir personalijas, apie neva esančią takoskirą tarp partijos ir frakcijos.

Turime atvirai pasakyti, jog takoskyra tarp partijos vadovybės ir partijos frakcijos atsirado toli gražu ne dabar, po LSDP Tarybos posėdžio, kaip tai bando pateikti partijos pirmininkas. Takoskyra atsirado tuomet, kai naujas, jaunas partijos vadovas visą savo energiją nukreipė ne į ateities vizijos kūrimą, į sutelktą darbą, o į neargumentuoto rezultato siekimą – bet kokiais būdais pasiekti skyrių pritarimą dėl partijos pasitraukimo į opoziciją. Ir visai užmiršta, jog partija savo programą realizuoja per partijos parlamente suformuotą  frakciją, su kuria jokio dialogo per pastaruosius kelis mėnesius nebuvo. Jokio dialogo. Nei bendro atviro, nei individualaus. Bet buvo ultimatyvūs reikalavimai Seimo nariams, ministrams. Buvo labai geras, be ironijos, naujojo partijos pirmininko pozicionavimas viešoje erdvėje – konfrontacija su koalicijos partneriais, su frakcija, su buvusiais bendražygiais jaunimo sąjungoje, buvusiais partijos pirmininkais.

Tikslas pasiektas – skyriai išreiškė nuomonę, Taryba nutarė. Bet kokia kaina? Skaldymo. Partijos pirmininko užduotis ir meistriškumas yra vienyti partiją, o ne ją skaldyti. Tai aksioma.

Politinė partija, kuri nesiekia būti valdžioje, neišnaudoja visų galimybių įgyvendinti savo tikslus – neverta nei pagarbos, nei pasitikėjimo. Apie kokį pasitikėjmą partija ateityje galima kalbėti, kai tik pradėjus dirbti koalicijoje, neišsėmus visų galimybių, nepakovojus dėl savo vertybių praktinio įgyvendinimo, atsisakoma savo įsipareigojimų, bėgama nuo atsakomybės, vaikantis tariamų populiarumo reitingų išėjus į opoziciją.

Socialdemokratams, beje, kaip ir visiems kitiems, reikia atkurti ryšį su rinkėju. Ir pirmininkas teisingai žengė šį žingsnį pradėdamas nuo partijos bičiulių. Partijai  reikia ir naujų tikrų politikų, norinčių keisti partijos veidą ne tik kalbomis, skambiomis idėjomis bet ir darbais, vienijančių, o neskaldančių partijos narius. Ir tam reikalinga sukaupta patirtis.

Sunku įvertinti ir norą pasukti į „kairę“, po Tarybos sprendimo partijai išėjus į opoziciją. Kaip tai atrodytų? Oponuoti savo pasiūlymams Vyriausybės programoje, paremti mažumos vyriausybės sprendimus, atitinkančius „kairės“ politiką? Siūlyti įstatymų projektus, atitinkančius „kairės“ politiką? Tiek vienu, tiek kitu atveju

„valstiečiai“ tuo sėkmingai pasinaudotų. Gal ir bus momentas, kuomet dėl labai svarbių  priežasčių reikės priimti sprendimą dėl buvimo valdančioje daugumoje. Bet tikrai ne šiandien, kuomet sprendžiami gyvybiškai svarbūs valstybei klausimai – socialinės atskirties mažinimo, biudžeto, mokesčių pertvarkos ir kt.

Tai gal nekelkime chaoso nei partijoje, nei Valstybėje. Nedarykime Valstybės partijos problemų sprendimo įkaite. Būkime visuomet patikimais ir stabiliais partneriais, kokiais LSDP buvo laikoma.

Pagalvokime apie tai, kas vyksta, kaip vyksta, kodėl vyksta, kam yra naudinga priešprieša LSDP viduje ir chaosas valstybėje. Ir dažniau užduokim vieni kitiems rūpimus klausimus. Gerbkime ir tą nuomonę, kuri gal  šiandien ir nepatinka. Jei mes vis dar bičiuliai, jei sugebame gerbti, girdėti ir suprasti, sėskime prie apvalaus stalo ir kalbėkimės argumentais, ieškokime sprendimų. Jie tikrai yra. Reikia tik išminties ir noro, juolab, kad siūlymai, kuriuos šiandien reiškia jūsų rinkti politikai, turintys praktinės politinės veiklos patirties pozicijoje ir opozicijoje, pasiekti išmintingo sprendimo yra. Tai siūlyto Memorandumo kelias, kuris buvo ignoruojamas ir nebuvo svarstomas.

                                                                       2017 m. rugsėjo 27 d.

One Comment

  1. As pritariu,partija turi laikytis prisiimtu isipareigojimu ir turi islikti koalicijoj su valstieciais.

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *