Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

LSDMS išplėstiniame posėdyje svarstyti aktualiausi nūdienos klausimai

LSDMS išplėstiniame posėdyje svarstyti aktualiausi nūdienos klausimai

Lapkričio 21 dieną į išplėstinį LSDMS tarybos posėdį, Birštono kurortiniame miestelyje susirinkę moterys svarstė svarbiausias šiandienos aktualijas: Socialinio modelio (SM) poveikį moterims ir šeimoms bei moterų pabėgėlių priėmimo klausimus.

„Kasdien vis gražėjantis Birštonas, vadovaujamas socialdemokratės Nijolės Dirginčienės, traukia akį“, – sveikinimo kalboje sakė LSDMS pirmininkė Birutė Vėsaitė. „Akivaizdžiai matosi darbų tęstinumas, atidaromos gydyklos, sanatorijos, plečiamas sveikatinimo paslaugų asortimentas“ – atkreipė dėmesį Seimo narė, pasidžiaugusi sėkmingu socialdemokratų komandos vadovavimu kurorte.

B. Vėsaitė tradiciškai apžvelgė politinę padėtį, Seimo nutarimus, socialdemokratų teikiamas pataisas ir diskusija apie naująjį Socialinį modelį įsibėgėjo.

„Svarbiausia, kad SM jautriai atlieptų šeimos bei moterų veiklą, gyvenimą, gintų jų teises, skaidrintų ir vienodintų darbo užmokestį“, – sakė Seimo narė Giedrė Purvaneckienė. Būtent socialdemokratai SM siekia padaryti mažiau liberalesnį, ginantį ne tik darbdavio, bet pirmiausia šeimos, moters, dirbančiojo interesus. Svarbus ir profsąjungų vaidmuo, su kuriomis LSDP nuo seno glaudžiai bendradarbiauja. „SM neturi būti priešprieša pastatomas profsąjungoms, o anaiptol privalome veikti išvien, bendrystėje, atrandant esminius aspektus padedančius dirbančiajam“, – dar kartą pabrėžė prelegentė.

Pabėgėlių klausimas, ypatingai po kruvinųjų lapkričio 13-osios įvykių, supriešino visuomenę. Tačiau bet kokiu atveju, vienu matu visko matuoti negalime. Taip pat ir slėpti karčios tiesos – labiausiai pabėgėlių tarpe kenčia moterys bei vaikai.

Pabėgėlių stovylų baisumus savomis akimis mačiusi B. Vėsaitė pasakojo apie badą bei troškulį kenčiančias, prievartaujamas moteris, vaikus. „Tiek pabėgėlių, kiek besiglaudžiančių tiesiog Stambulo gatvėse, pamatyti tiesiog siaubinga. O moterų pabėgėlių situacija pabėgėlių kontekste yra dar sudėtingesnė, nes jomis naudojasi visi“, – pastebėjo Seimo narė.

G. Purvaneckienė pažymėjo, kad mūsų homofobiškoje visuomenėje labiausiai bijoma musulmoniškų santuokų, tačiau patikino, kad pagal mūsų civilinį kodeksą, mulų (musulmonų šventikų) pašventintos santuokos negalios. Baimę mums kelia ir moterų-vergių apranga: burkos, hidžabai. Tačiau, tai dar tik ledkalnio viršūnė – apie musulmoniškų kraštų moterų lytinių organų žalojimą, jo laipsnius, parodytos skaidrės su įvardytais konkrečiais skaičiais sukėlė siaubą moterų akyse.

Šiuo metu Afrikoje yra <140 mln. apipjaustytų, teisingiau – žiauriai sužalotų, tiesiog supjaustytų moterų. Daugiau nei 50 mln. dar laukia tokia baisi lemtis. Iš žiaurumo, iš nežinojimo, iš baisių tradicijų. Būtent tokios fiziškai sužalotos ir dvasiškai sutryptos, beteisės moterys pasiekia senąją Europą. Europą, kuri per karus, derybas , klaidas ir atradimus, skaudžias pamokas sunkiai iškovojo ir dar tebekovoja už pareigą gerbti moterį, jos teises, darbą, laisvę, kūną etc. „Skirtingose kultūrose moterų teisės vis dar yra pažeidžiamos, tačiau su savomis modifikacijomis“ – sakė LSDMS pirmininkės pavaduotoja Margarita Jankauskaitė. „Patriarchatas egzistuoja visur, tačiau slepiasi vis kitomis formomis“. Prelegentė pateikė Lietuvos moterų apklaustų gimdymo namuose skaičius: iš 300 apklaustų moterų 80% iš jų nežinojo skirtumo tarp prievartinių ir savanoriškų lytinių santykių, o 30% moterų buvo verčiamos užsiimti seksu ir t.t.

Birštono merė Nijolė Dirginčienė pabrėžė, kad kurortas yra pasiruošęs priimti ir integruoti pabėgėlius, tačiau atkreipė dėmesį į faktą, kad savivaldybės priešpastatomos prieš faktą: priimti pabėgėlius yra pasiruošta, tačiau socialinio būsto suteikti jiems neleidžiama, nuomotis kurorte tikrai nepigu, išmokos mažos.

M. Jankauskaitė pabrėžė, kad pabėgėliams būtina padėti ekonomiškai integruotis, jie mūsų žmogiškasis išteklius, pagalba vis senstančiai ir sparčiai žmonių skaičiumi mažėjančiai valstybei.

Jūratė Puidienė, LSDMS atstovė tarptautiniams ryšiams pasiūlė, kad LSDMS, kaip organizacija priklausanti Europos moterų lobistinei organizacijai turėtų parengti rezoliuciją moterų pabėgėlių klausimais. Artimiausiu metu, suburta darbo grupė turėtų rezoliuciją išgryninti ir pateikti.

LSDMS išplėstiniame tarybos posėdyje bendradarbiavimo tikslais apsilankė Vilmos Barišauskaitės vadovaujamas jaunųjų soacialdemokračių tinklas. „Be abejonės“, – sakė LSDMS pirmininkė B. Vėsaitė, „mes, Lietuvos socialdemokračių moterų sąjunga, visokeriopai padėsime bei remsime jaunąsias bičiules“, ir palinkėjo joms energijos bei sėkmės.

Auksė Kontrimienė, Ministro Pirmininko patarėja Vyrų ir moterų lygiais klausimais, LSDMS pirmininkės pavaduotoja pakvietė moteris susitikti eitynėse „16 km už kiekvieną dieną prieš smurtą“. Pasaulyje daugiau nei 20 metų nuo lapkričio 25 iki gruodžio 10 dienos vyksta 16-os dienų pasipriešinimo smurtui prieš moteris kampanija. Ja siekiama atkreipti dėmesį į plačiai paplitusią problemą ir didinti visuomenės nepakantumą smurtui prieš moteris. Idėją palaikantys vyrai akcijos metu segi baltąjį kaspiną, kuris simbolizuoja nepakantumą smurtui, solidarumą su nukentėjusiomis ir pasiryžimą keisti smurtą vis dar toleruojančią kultūrą.

„Tokios Lietuvos dukroms, mes palikti negalime“, – antrino M. Jankauskaitė ir pakvietė visas moteris bei vyrus tokias eitynes organizuoti savuose miestuose.

Vilniuje eitynės prieš smurtą prasidės gruodžio 5 d. 12 val., prie SANTUOKŲ RŪMŲ (K. Kalinausko g. 21, LT-03107 Vilnius). Mes eisime į žygį prieš smurtą, už saugias moteris, namus ir visuomenę!

Daugiau apie eitynes skaitykite čia: http://lsdms.lt/index.php/2-renginiai/188-kvietimas-16-kilometr-uz-kiekviena-diena-pries-smurta

 

Jolanta Grigorjevienė
LSDMS viešųjų ryšių atstovė 

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *