Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Klaipėdos socialdemokratės – apskritojo stalo diskusijoje “Moteris – politikoje”

Klaipėdos socialdemokratės – apskritojo stalo diskusijoje “Moteris – politikoje”

Klaipėdos socialdemokratės aktyviai dalyvavo Kauno moters užimtumo informacijos centro Klaipėdoje organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje “Moteris – politikoje”. Apskritojo stalo diskusiją moderavo Kauno moters užimtumo informacijos centro vadovė Rasmina Čepkauskienė, vietinės lyčių lygybės ekspertės ir konsultantės.

Renginyje savo patirtimi politikoje dalijosi bei lyčių lygybės problemas mieste pristatė Klaipėdos m. savivaldybės tarybos narės Lilija Petraitienė ir Aldona Staponkienė. Beje, A.Staponkienė buvusi LR Seimo narė. Dalyvavo ir Šilutės socialdemokratės.

Šalies politinę situaciją aptarė jauniausia šios kadencijos LR Seimo narė Rūta Miliūtė (27 m.). R.Miliūtė dalinosi savo patirtimi apie tai, ar sunku moterims, dalyvaujančioms politikoje, koks skirtumas tarp Lietuvos ir užsienio parlamento narių požiūrio į moteris, koks požiūris į jaunas politikes, moters politikės šeimos ir karjeros derinimą.  „Diskusijomis norime atkreipti dėmesį į lyčių lygybės problemos svarbą, jos pasireiškimo bei sprendimo būdus. Turime keisti nusistovėjusias nuostatas ar įsitikinimus, kad politika – tai tik vyrų reikalas. Tik bendromis pastangomis galime paneigti šiuos visuomenės stereotipus“, – sako R. Miliūtė.

Daug diskutuota klaipėdietėms aktualiais klausimais. Beje, net nacionalinis tyrimas, kurį atliko Lietuvos edukologijos universiteto tyrėjų komanda atskleidė, kad Lietuvoje viešajame diskurse moterų diskriminavimo politikoje lyg ir nėra, tačiau pačios visuomenės požiūris yra diskriminuojantis. Manoma, kad moterų psichologinė sankloda nėra tinkama politikuoti, vyrais politikais labiau pasitikima dėl lietuviškų tradicijų ir stereotipų, kad vyrai geresni vadovai, kad moterys netinka politikai, nes jų paskirtis yra tausoti šeimą, o ne kažkur dalyvauti. Tyrimo rezultatai byloja apie aiškiai išreikštą diskriminacinį požiūrį, kuris dar vyrauja Lietuvos socialiniuose ir kultūriniuose kontekstuose, keldamas iššūkius pačioms moterims ir visiems rinkėjams, politikams. Tuo pačiu mokslininkų įžvalgos ir atliktų tyrimų analizė nevienareikšmiškai patvirtina, kad sprendimai, kurie priimami moterims dalyvaujant, yra socialiai jautresni, užtikrinantys saugesnį ir taikesnį bendrabūvį, darantys pozityvią įtaką darnesnei visuomenės raidai ir bendruomenių telkimui.

2015 m. Savivaldos rinkimai Lietuvoje. Rinkėjai kandidatėms moterims buvo griežtesni. Į savivaldybių tarybas pateko tik 24,5 proc. moterų arba 2,5 proc.p. daugiau nei 2011m. rinkimuose. Palankiausi moterims buvo Širvintų, Šalčininkų Trakų, Prienų ir Akmenės rinkėjai, mažiausiai palankūs – Marijampolės, Plungės, Rokiškio ir Utenos. Galima būtų pasidžiaugti bent tuo, kad jau išrinktos dvi LSDP atstovaujančios merės.

O kaip mūsų politikės atrodo Europos Sąjungoje?  Čia vidutiniškai 32 proc. moterų dalyvauja vietos savivaldos tarybose. Pirmauja švedai, kur atsakomybę už vietinę savivaldą vyrai ir moterys dalijasi beveik po lygiai. O  merių  Europos Sąjungoje yra tik 14 proc.(Lietuvoje – 10 proc.).  ES nacionaliniuose parlamentuose posėdžiauja 28 proc. moterų (Lietuvoje – 24 proc.).  Ministrių moterų yra 28 proc. (Lietuvoje – 20 proc.), vyriausybės vadovių – 4, prezidenčių – 2. Tai, deja, atspindi bendrą tendenciją – kuo aukščiau į valdžios piramidę, tuo mažiau moterų.

Šios kadencijos Lietuvos Respublikos Seime yra išrinkta 111 vyrų ir 30 moterų. Daugiausiai jų yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje. 2016 – 2020 metų Seime yra 3 moterimis mažiau nei iki šiol, tačiau aktyviai besidominčiųjų politika, skaičius nemažėja. Moterys, kaip ir vyrai yra ir turi būti lygiaverčiai partneriai visur, tame tarpe ir valstybės sprendimų priėmimo procese. Būtent dėl to, reikalinga moteris nuolat skatinti aktyviai dalyvauti politikoje, kalbėtis, diskutuoti.

LSDP Klaipėda inf.

One Comment

  1. Norėtume padėkoti aktyvioms Klaipėdos moterims už dalyvavimą bei pagalbą ruošiantis renginiui. Moterų politikių veikla Lietuvoje padeda įprasminti ir iškelti ne tik valdžioje esančių, tačiau ir visų Lietuvos piliečių teises. Džiaugiamės, kad Klaipėdoje yra tiek daug aktyvių moterų, kurios susiburia, bendrauja, ieško ir nori sužinoti.

    Pagarbiai
    Kauno Moters Užimtumo Informacijos centras

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *