Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Daugiabučių gyventojų ašaros Klaipėdos valdžios negraudina

Daugiabučių gyventojų ašaros Klaipėdos valdžios negraudina

Dar senovės filosofai sakydavo, „kas galima Jupiteriui, negalima jaučiui“. Liberalų trubadūrai – Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) – jau trečius metus iš eilės Klaipėdos savivaldybę tituluoja geriausia tarp Lietuvos miestų. Instituto tyrimas vertina, kiek savivaldybėse yra užtikrinama žmonių laisvė rinktis paslaugas ir jų tiekėją. Savivaldybės savo sprendimais gali tiek pagerinti, tiek pabloginti gyventojų ir verslo sąlygas. Tik neaišku kaip jie šį rodiklį išmatuoja ar nustato. Pabandytų jie pabūti eiliniu klaipėdiečiu, kaži ar pasijustų laimingi?

Kieme – kyšantys strypai?

Paklausykime klaipėdiečių, tų, kurie gyvena daugiabučiuose. Miesto centrinė dalis – Tankiai apgyvendintame Sausio 15-osios, Rumpiškės ir Tilžės gatvių sandūroje, daugiabučių namų kieme suplanuotas sklypas gyvenamojo namo statybai. Apsukrūs vertelgos iš Vilniaus prasisuko greitai. Viena jų bendrovė parengė projektą, kita bendrovė laimėjo konkursą. Kas atsakingas, kad išduotas leidimas statybai bendrovei registruotai Vilniuje, kuri turi vieną darbuotoją, skolinga valstybei ir Sodrai. Šie gudručiai, kad neprarasti leidimo statybai, imitavo ir statybą. Išrausė daugiabučių namų kiemą, įkasė kažką panašaus į pamatus ir, kaip gyventojai pasakojo, kasė kelias savaites dieną ir naktį, po to nuėmė apsaugines tvoras, viską išsivežė. Liko išraustos duobės, kyšantys metaliniai strypai, suverstos statybinės atliekos ir suniokota gyvenamoji aplinka. Sausio 15-osios g. 19 namo gyventojų kiemas tapo pavojinga zona, ypač jų vaikams. Atsakingų neliko, niekam nerūpi, kad statybos vieta neaptverta apsaugine tvora. Dabar statybvietė palikta atvira, ir kas gi atsakytų, jeigu įvyktų nelaimingas atsitikimas ar žūtų vaikas.

Kieno interesus gina valdžia?petraitien

Kodėl taip suinteresuota savivaldybės administracija, kad detalieji planai, kur tiesiog „įspraudžiama statyba“ kelių daugiabučių gyvenamųjų namų kieme praeina lyg sviestu patepti? DNS bendrijos “Rusnė” prašymu dalyvavau viešame gyvenamųjų daugiabučių namų kvartalų, ribojamos Jūrininkų pr., Šilutės pl., Smiltelės g. ir Liubeko detaliojo plano svarstyme. Klaipėdos savivaldybės Urbanistinės plėtros departamento vadovas Kąstytis Macijauskas kovėsi kaip liūtas, kad įsprausti devynių aukštų komercinį pastatą tarp Budelkiemio gatvės daugiabučių namų kieme – antro ir ketvirto namo. Nuo planuojamo „monstro“ iki gyvenamųjų namų atstumas vos 29 metrai… Nepadėjo jokie argumentai, kad šių ir aplinkinių namų gyventojai gyvena reljefinėje duobėje, yra priklausomi nuo oro sąlygų ir dūsta nuo LEZ-o gamyklų kvapų. Dar kita bėda, kad šie namai apjuosti keturiomis gatvėmis – Mogiliovo, Budelkiemio, Smiltelės, Šilutės pl. ir nuo automobilių transporto srautų nuolat jaučiamas išmetamų dujų kvapas. Gyventojai aiškino, kad bus sunaikintas jų dešimt metų puoselėtas parkas–skveras, likęs vienintele šio tankaus kvartalo atgaiva, sveikatos saugotojas. K. Macijauskas negirdėjo jokių argumentų, jam rūpėjo tik užsakovų ambicijos bei akcentavo efektyvų valstybinės žemės panaudojimą. Gyventojų, bendrijų atstovų prašymai: žmonės dūsta nuo smogo, siauras įvažiavimas į kiemus, toliau, už jų namų, plyti tušti laukai – statyk į valias, liko neišgirsti. Kodėl? Kur gyventojų lūkesčiai ir laimė gyventi sveikame mieste? Primenu, kad mes esame Pasaulio Sveikų miestų asociacijos nariai, skelbiamės sveiku miestu. Kaip sakė mūsų politikos patriarchas V.Landsbergis, kas gali paneigti, kad „otkatai“ didesni ir svarbesni nei gyventojai. Juk šalia daugiabučių yra visos komunikacijos, o naujos statybos tolėliau brangiau atsieitų jų užsakovams ir būtų mažiau patrauklios.

Klaipėdos valdžios – liberalų programose, strateginiuose planuose rašomi skambūs ir didingi šūkiai. Citatos iš Klaipėdos strateginio plėtros plano „Vizijos aspektas – SVEIKATA“, „Klaipėdoje vertinamas kiekvienas žmogus. Klaipėdiečiai dalyvaus priimant miestui svarbius sprendimus“, „Tikslas. Skatinti miesto gyventojų bendruomeniškumą ir pilietiškumą“. Šūkiai gražūs, o realybėje, visiškas atitrūkimas. Čia kaip su liberalų rinkiminiu pažadu “Perkame balsus. Atsilyginsime, protingais sprendimais“. Tobulas liberalų veiklos credo. Atsilygina, tik skirtingai. Gal pagal turto cenzą ir įtakos svorį?

Vertinamas žmogus?

Įsitikino tuo ir daugiabučio namo Šilutės pl.60 namo gyventojai. Sužinoję, kad jų sodintame, išpuoselėtame žaliame skvere bus rausiami požeminiai konteineriai namo gyventojų atstovai nuskubėjo pas miesto merą V.Grubliauską Gyventojai atnešė prašymą su 45 namo gyventojų parašais gelbėti jos nuo valdininkų neprotingo sprendimo, t.y. įrengti požeminius komunalinių atliekų konteinerius tiesiai po gyventojų langais. Vieta parinkta keista – žaliame pavyzdingai sutvarkytame skverelyje, kur žaliuoja gražūs berželiai ir šalia vaikų žaidimo aikštelė, smėlio dėžė. Nenori gyventojai, kad jų vaikai ir anūkai žaistų šalia atliekų konteinerių, kad būtų sunaikintas jų pasididžiavimas, žaliasis skveras. Paaiškėjo, kad projektą rengė vilniečiai, (kurie drįstu teigti, net nematė tos Klaipėdos, užteko „Google map“), o patvirtino jį mūsų valdininkai. Beje, jeigu gyventojai išrautų medį, tektų kompensuoti dešimtis tūkstančių litų nuostolių. Tuo įsitikino Naujakiemio g.15 namo gyventojai, pradėję rengti projektą, kad susitvarkytų kiemą ir praplėstų aikštelę automobilių laikymui. Už krūmo ir žolės sunaikinimą Aplinkos kokybės skyrius suskaičiavo, kad gyventojai turėtų sumokėti iki 30 000 tūkstančių litų. Nusviro gyventojams rankos ir dingo noras siekti išreklamuoto bendruomeniškumo. Kas dabar kompensuos sunaikintus medžius ir žaliuosius plotus? Vėl dvigubi standartai. Pagrindinis valdininkų argumentas Šilutės pl. 60 gyventojams – negalime keisti projekto, kas padengs koreguotino projekto išlaidas, jeigu konteinerius įkas kitoje vietoje. Keistai interpretuojamos Savivaldybės galios. Nes tai liečia daugiabučio namo gyventojus. Ir skelbiama liberalų vizija „Klaipėdoje vertinamas kiekvienas žmogus” skamba tarsi pasityčiojimas.

Dvigubi standartai

Visai kitaip sprendžiama situacija dėl rekonstruojamo buvusio Tabako, dabar vadinamo „Kultūros fabriko“ projektavimo klaidų. Be skrupulų projektuotojų klaidoms ištaisyti iš miesto biudžeto buvo atseikėta daugiau kaip 3,5 milijonų litų. Mat projektavo ir klaidas padarė liberalų bičiuliai? Ramiai iš miesto biudžeto buvo atseikėta 813 tūkst. litų ir vienos iš miesto mokyklų blogai parengto projekto klaidoms taisyti . O kam rūpi klaipėdiečiai daugiabučių gyventojai? Meras dūsavo, kad jis ne Dievas, net nesigilinęs pavedė reikalą kaip visada administracijos direktorei Juditai Simonavičiūtei, nes žino, ši sutramdys visus klaipėdiečius, gyvenančius daugiabučiuose. Taip ir neprisišaukė pagalbos šio namo gyventojai. „Valdžios galvos“ net sugalvojo, kaip už nepaklusnumą ir bandymą kovoti gyventojus nubausti, ir visą reikalą sutvarkę pasikvietė juos ir išsityčiojo. Ponas Savivaldybės Ūkio departamento vadovas Liudvikas Dūda pasiūlė jiems keltis į užmiestį, jei nepatinka, arba keisti požiūrį, dar siūlė apipiešti konteinerius, nes nieko nekeis, kadangi negali koreguoti projekto – esą kas padengs nuostolius. Rūsčiu veidu sėdėjo ir KRATC atstovas R.Gedrimas. Tik pamiršo visi ponai, kad tie konteineriai įrengiami ne iš Klaipėdos miesto valdžios malonės, bet iš rinkliavų, surinktų iš gyventojų, t.y. iš komunalinių atliekų rinkliavos 6 mln. Lt permokos. Rinkliavos įkainiai taip užaukštinti, kad susidarė permoka – viršpelnis, tad požeminiai konteineriai įrengiami vėl iš tų pačių gyventojų, valdžios nuopelnas tik toks, kad taip sudidino įkainius, kad „prikapsėjo“ per daug pinigėlių, o juos reikia greitai įsisavinti.

Štai atsakymas, kodėl klaipėdiečiai, kurie tik išgali, keliasi į rajoną. O meras ir jo svita posėdžiauja ir vis svarsto, kodėl mažėja gyventojų. Klausė gyventojai ir mero, ir pono L. Dūdos ir KRATC atstovo ar jie norėtų, kad po jų namų langais, prie vaikų žaidimų aikštelės ar smėlio dėžės būtų įrengti atliekų konteineriai, o prie konteinerių žaistų ponų vaikai ir anūkai? Ar jie norėtų, kad jų kiemai būtų paversti dešimtmečių statybų aikštele? Valdžios vyrų ir damų, didžiųjų miesto liberalų tai nejaudina. Jie gyvena atitvertose ir saugomose teritorijose. Ir liko daugiabučių gyventojai su savo rūpesčiais ir bėdomis. Kas gali apginti klaipėdietį daugiabučio gyventoją. Jis pats. Išardęs miestą apraizgiusį savo čiulptuvais liberalų aštuonkojį.

Lilija Petraitienė

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė

LSDP Klaipėdos skyriaus pirmininkė

One Comment

  1. Geras straipsnis. Eilinis žmogus tikrai nerūpi liberalams…. tačiau ar tas žmogus dar rūpi ir socialdemokratams?????? kokius gerus darbus žmonėms padarė AK , būdamas aministracijos direktoriumi?????

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *