Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Dalinamės vasaros įspūdžiais: Piligrimų vietos Lichene

Dalinamės vasaros įspūdžiais: Piligrimų vietos Lichene

Ankstų rugpjūčio 30-osios rytą išvykome iš Lietuvos.

Pirmasis sustojimas buvo Lenkijos miestelyje Lichene. Tai viena didžiausių Lenkijos šventovių, lankomiausia katalikų maldininkų, piligrimų vieta.

Apžiūrėjome neogotikinę šv. Dorotos baziliką, garsėjančią XVIII a. Licheno Dievo Motinos paveikslu.

Dievo motina pavaizduota ant 9,5 х 15,5 cm dydžio lentos. Paauksuotame Marijos apsiauste matomos Kristaus Kančios žymės: erškėčių vainikas, rimbai, vinys. Ant krūtinės – baltojo erelio ženklas į kurį ji žvelgia vos primerkus akis. Veide matosi dėmesys, susimąstymas, susikaupimas, didybė ir skausmas. Ant Marijos galvos esančią karūną prilaiko du angelai.

DSCF2885   2

Taip pat apžiūrėjome naują 5-navę baziliką – Licheno Dievo Motinos šventovę. Ji yra didžiausia Europoje (7000 sėdimų vietų ir 10 000 stovimų vietų). Ši šventovė žinoma visoje Lenkijoje ir aukojama Nekaltosios Mergelės garbinimui. Šventovė yra Lichene gyvenvietėje, 10 kilometrų nuotoliu nuo provincijos centro Konino.

DSCF2895   1

Šventovės istorija siekia 1813 metus, kai prie Leipcigo vyko Tautų Mūšis. Napoleono armijoje buvo ir lenkų kariai, tarp kurių buvo Tomašas Kolosovskis. Sunkiai sužeistas ir stovėdamas mirties akivaizdoje uoliai meldėsi į Mergelę Mariją ir prašė, kad neleistų jam mirti svetimoje žemėje. Legenda teigia, kad Dievo Motina pasirodė jam raudonai virš mūšio lauko sušvitusioje Saulėje. Ji buvo su karūna, amaranto suknia ir auksine mantija ir laikė baltą erelį. Nekaltoji Mergelė nuramino kareivį ir išpranašavo, kad jis pasveiks ir grįš į Tėvynę. Ji taip pat paliepė Tomašui surasti jos paveikslą ir išstatyti viešai savo gimtinėje. Pasveikęs karys sugrįžo į namus prie Licheno. Ilgus metus klaidžiojo po įvairias šventoves ir ieškojo stebuklingojo Dievo Motinos atvaizdo. 1836 metais grįžo namo iš piligrimystės Čenstachavoje ir rado paveikslą Lgota kaime. Pradžioje paveikslą laikė savo namuose, o netrukus pakabino ant senos pušies gretimame miške – „puszcza grąblińska“.

Palyginamieji Licheno Dievo Motinos bazilikos dydžiai:

Bendras tūris – 300 000 m3, plotas – 23 000 m2, ilgis – 139 m, pagrindinio fasado ilgis – 162 m, centrinės dalies kryžiaus aukštis – 103,5 m, varpinės kryžiaus aukštis – 64,8 m.

Bazilikos statyba kainavo 50 milijonų dolerių.

Švenčiausios Licheno Dievo Motinos bazilika – pati didžiausia Lenkijos šventovė, septintoji pagal dydį Europoje ir vienuoliktoji – pasaulyje. Statyba truko 10 metų už aukas, kurias surinko viso pasaulio lenkai. Aukojusiųjų vardai yra užrašyti ant marmurinių lentelių, kuriomis išklijuotos bazilikos cokolinio aukšto sienos. Bazilika yra Lenkijos Katalikų bažnyčios Votumas (dėkingumo dovana) Didžiajam Jubiliejui – Krikščionybės 2000 metų sukakčiai. Ji pašventinta 2004 metų birželio 12 dieną. 2005 metų vasario 25 dieną popiežius Jonas Paulius II suteikė šiai šventovei mažosios bazilikos vardą. Bazilika turi apžvalgos aikštelę 114 metrų aukštyje – iš ten atsiveria vaizdinga panorama.

Lichene taip pat aplankėme Golgotą ir Šv. Kryžiaus koplyčią. Licheno Golgota egzistuoja nuo 1987 metų, kaip atgailos prieš Dievą ženklas už Dievą išniekinusią Bertą Bauer. Ji buvo Hitlerjugendo stovyklos komendantė ir išniekino parapijos bažnyčioje esantį krucifiksą. Ši išniekintas kryžius dabar yra Šventojo Kryžiaus koplyčios altoriuje. Koplyčia yra po Čenstachavos Dievo motinos bažnyčia.

Golgota – tai 25 metrų aukščio kalnas, sudėtas iš akmenų ir sutvirtintas cementiniu skiediniu. Joje yra koplyčios, Kristaus kančios atminimo grotai ir Kryžiaus keli stotys. Kalno viršūnėje yra nukryžiuotasis, Dievo Motinos ir Šv. Jono statulos.

3

Rita Banevičienė

LSDP Klaipėdos miesto skyriaus atstovė spaudai

One Comment

  1. Labai gra=us straipsnis, viliojantis keliauti…. :)

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *