Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Dalinamės vasaros įspūdžiais: Frydricho Didžiojo mieste – Potsdame

Dalinamės vasaros įspūdžiais: Frydricho Didžiojo mieste – Potsdame

Kelionė iš Licheno toliau vedė link Vokietijos sienos.

Važiuodamos grožėjomės Lenkijos miškais, laukais, džiaugėmės geru oru ir saulės spinduliais.

Vakarop pasiekėme Slubicę – miestelį Lenkijos pasienyje,

kurį su Vokietijos miestu Frankfurtu (O) jungia tiltas.

Taigi tą vakarą mes pasivaikščiojome ir Lenkijoje, ir Vokietijoje.

Buvo smagu – kerti sieną, kai pereini tiltą!

Apie tai „praneša“ ant tilto likęs pasienio stulpas.

DSCF2921   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Frankfurte prie Oderio pasigrožėjome miesto centru bei pastatų architektūra.

Kitą dieną, nuo pat ryto pajudėjome link Potsdamo – parkų, ežerų miesto, kurį be galo mylėjo Frydrichas Didysis. Apžiūrėjome Šv. Nikolajaus bažnyčią, Senąją rotušę, Olandų kvartalą, pastatytą čia atvykusiems dailininkams, bei Cecilienhofo rūmus, kuriuose vyko Potsdamo konferencija. Cecilienhofo rūmai ir parkas yra dviejų ežerų (Heiligeno ir Jungferno) pakrantėse. Šiuos rūmus kaizeris Vilhelmas II dovanojo savo sūnui Vilhelmui ir princesei Cecilijai (1913–1917 m.). Šalia rūmų esantys želdiniai išsiskiria žaliaisiais karpiniais, jaukiais gėlynais. Šiandien 102,5 ha užimantis parkas pradėtas kurti 1786 m.

DSCF2935   DSCF2937

Potsdamas – Brandenburgo žemės sostinė, visų pirma žinoma dėl savo istorinio palikimo – kaip buvusi Prūsijos rezidencija, kurioje yra daug nepakartojamų pilių ir parkų. Prūsijos spindesys ir pasididžiavimas, Prūsijos karalių Frydricho I ir Frydricho II, vadintų Didžiaisiais, palikimas, mokslo ir menų miesto tradicija: Potsdamas siūlo pažinti kvapą gniaužiančio masto kultūrą ir istoriją.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pati įspūdingiausia vieta Potsdame San Susi parkas – sodininkystės meno perlas. Vokietijos imperatorių poilsio rezidencija San Susi (Sansscousi) – barokinis parkas su tvenkiniais, gėlynais, daugybe paviljonų ir keturiais barokinio stiliaus rūmais – XVIII a. architektūros ir sodininkystės meno perlas, kuriame susijungia ir senovės Romos, ir prancūziškojo rokoko stiliaus bruožai. Jo plotas net 290 ha. 1990–aisiais San Susi rūmai ir parkas paskelbti Unesco saugomu pasaulio paveldo objektu.

Imperatorius Frydrichas II norėjo pailsėti po karų rūmų tyloje, todėl ir parinko parko ir statinių kompleksui pavadinimą „San Susi“, reiškiantį „be rūpesčių“. San Susi pilis, nors buvo tik užmiesčio vynuogyno rūmai, netrukus tapo tikrąja valdovo rezidencija. Parkas buvo pertvarkytas žymaus sodų architekto Peterio Lenneo.

DSCF2942   DSCF2957

Įspūdingas terasinis vynuogynas, kuriame po daline priedanga auginami vynmedžiai ir figmedžiai, leidžiasi šlaitu žemyn iki meniškomis skulptūromis papuoštų aikščių ir fontanų. Rokoko šedevrą supa senų liepų, ąžuolų ir kaštonų parkas, kuris suprojektuotas taip, kad 200 ha plote esantys statiniai būtų „paslėpti“. Tai iš tiesų ramybės oazė su įvairiausių rūšių medžiais, keliais Frydricho nurodymu pastatytais pastatais. Ilgos taisyklingos aukštų bukų, platanų, ąžuolų alėjos vilioja keliauti tolyn. Rūmų sode buvo įrengta skulptūrų galerija, naujasis Kamerno svečių namas, portalas su obelisku, kinų arbatos namas.

Galiausiai 1763–1769 metais buvo pastatyti didingi nauji rūmai, primenantys pilį. Šiuose rūmuose ir parke dirbo Volteras. Pats Frydrichas Didysis norėjo būti palaidotas čia, viršutinėje terasoje, šalia rūmų, virš vynuogyno. Dabar jo palaikai ilsisi prie jo mylimų šunų kapų rūmų terasoje. Ant jo kapo visada žydi gėlės ir guli bulvės, nes būtent jis Vokietijoje jas išpopuliarino.

Frydrichas mėgdavo groti fleita, todėl ir dabar prieš rūmus nuolat muzikantai groja fleitomis. Iš parko veda 123 laipteliai į oranžeriją. Šiuo metu čia vyksta parodos. 1825 m. buvo pradėtas kurti Šarlotenburgo parkas (P. Lenneas, K. F. Schinkelis) ir pagal Frydricho Vilhelmo norus buvo sukurtas jaukus, romantiškas parkas su nuostabiu rožių sodu.

Rita Banevičienė

LSDP Klaipėdos miesto skyriaus atstovė spaudai

 

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *