Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

3 dalykai, kuriuos galima pamatyti ne akimis

3 dalykai, kuriuos galima pamatyti ne akimis

Praėjusią savaitę Klaipėdoje triukšmingai pasibaigė prasmingas ir jautrus projekto „Matyk kitą kelią“ viešinimo renginys, po kurio iškilo opus klausimas – vis dėl to, ar mokame matyti tai, kas nematoma akimis?

Į dviejų dienų nemokamą renginį, kuriame sudalyvavo 303 asmenys, iš kurių 33 svečiai iš Latvijos, reginčius bei regėjimo negalią turinčius žmones pasveikinti atvyko LR Seimo narys Dainius Kepenis, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja  Audronė Liesytė, projekto „Matyk kitą kelią” vadovė Laura Pakule-Krūče iš Liepojos, Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narė Lilija Petraitienė, viešinimo renginio šeimininkė Klaipėdos socialinės paramos centro (KSPC) vadovė Diana Stankaitienė.

Šimtmečio paroda – pasitikėjimo ir partnerystės simbolis

Projekto „Matyk kitą kelią“ viešinimo proga socialinio užimtumo specialistė Salomėja Burneikaitė, „Pasakų akademijos“ įkūrėja, dirbanti projekte „Matyk kitą kelią“ socialinio užimtumo specialiste, kartu su Klaipėdos miesto socialinės paramos centro socialinėmis darbuotojomis suruošė neeilinę Šimtmečio paminėjimo parodą – Iš omamų, babų, močiučių, motinėlių, gyvenimų: šimtmečio palikimas“. Parodoje buvo eksponuojami negalią turinčių žmonių ir projekto partnerių asmeniniai daiktai, rankų darbo staltiesės, įvairiomis technikomis gaminti paveikslai, atributika maldai, paveldėtos dovanos, nuotraukos, rūbai, rakandai, namų apyvokos daiktai, servizai ir kitos šeimų vertybės. Tarp eksponatų renginių dalyviai galėjo gėrėtis Kretingos dienos veiklos centro asmenų su negalia keramikos – floristikos darbų paroda „Tarp iliuzijų ir tikrovės…“, Priekulės socialinių paslaugų centro asmenų su negalia tapytais paveikslais, Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro keramikos studijos „Žiezdrė“ moksleivės Ievos Gedgaudaitės keramikos dirbiniais, Eglės Žukauskaitės molio lipdiniais, Klaipėdos miesto socialinės paramos centro įgyvendintuose projektuose klientų ir darbuotojų sukurtais tapybos ant šilko, akmenukų dirbiniais, veltinio karoliais, apyrankėmis  ir sagėmis.  Ieva visus kantriai mokė pajausti kūrybos iš molio džiaugsmą, nusilipdant obuoliuką.

Paroda ne tik subūrė, bet ir parodė kaip svarbu išsaugoti ypatingus ir brangius daiktus, kurie primena ir jungia praėjusį laiką su dabartimi. Eksponatai tarsi kvietė pajusti, kad žmonės ne tik dirbo, bet ir kūrė. Tas kūrybiškas užimtumas vieniems padėjo ištverti kasdienybę, kitiems – susikurti jaukesnę aplinką, išreikšti meilę artimui, dar kitiems – įprasminti negalios įveikimo laiką, pradžiuginant brangius žmones ir dalinantis dovanomis, švęsti gyvenimą!

„Neįtikėtina tai, ką pavyko sukurti iš atrodytų lentynose dūlančių daiktų bei rankdarbius kaip saviraiškos priemonę pasirinkusių žmonių darbų. Parodos eksponatai – neįkainojamas įrodymas, kad tiesiog gerai atliekame savo darbą. Mūsų klientai patikėjo mums savo brangiausias materialiąsias vertybes, kuriose telpa ne tik šeimos ir jaunystės istorija. Pasitikėjo, kad saugosime, grąžinsime,“ –  kalbėjo viena iš parodos sumanytojų Centro direktorė Diana Stankaitienė.

Garsas – universali kalba

Į projekto „Matyk kitą kelią“ viešinimo renginį susirinko svečiai ne tik iš Klaipėdos, bet ir iš Latvijos. Dalis dalyvių buvo žmonės turintys tam tikrą regėjimo negalią. Dėl šios paprastos priežasties veiklos buvo kiek įmanoma labiau pritaikytos visiems renginio dalyviams. Pirmąją viešinimo renginio dieną dalyviai klausėsi vieno žymiausių Lietuvos pianistų prof. Sauliaus Šiaučiulio, smuikininkės Rimos Tamošiūnaitės, arfininkės Gabrielės Ašmontaitės, o Klaipėdos dramos teatro aktorius Linas Lukošius skaitė poeziją bei prozą.

Antroji projekto viešinimo renginio diena prasidėjo nuo filmo peržiūros su psichologės komentarais. „Iš pradžių idėja su filmo peržiūra atrodė pakankamai keista, nes į renginį buvo kviečiami tiek puikiai regintys, tiek visiškai akli žmonės. Bet žinote, tikslas pateisino priemones. Regintys neturėtų šnairuoti į akluosius, jeigu šie keliauja į kino teatrą. Taip, jie nemato visų aktorių veido pokyčių, tačiau nepamirškime, kad pastarąją negalią turinčių žmonių klausa itin jautri žodžiams, muzikai, net kvėpavimui, į kurį mes labai retai bekreipiam dėmesį. Linkime mums, regintiems, drąsiau naudotis tokiomis progomis – išeiti iš savo komforto zonos ir su meile bei palaikymu žiūrėti į regėjimo sutrikimų turinčius žmones atvykusius į kino teatrą. Mūsų visų perspektyva turėtų būti labai paprasta – matyti galima tik širdimi“, –  svarstė dalyviai.

Renginys pasibaigė su trenksmu. Įtraukiančią perkusijos sesiją pravedė studijos „GROCK“ vadovas  Jotvilas Švirinas. „Garsas, vibracija, mušamųjų instrumentų ir muzikuoti naudojamų skambančių daiktų – viskas darniai susijungia, kad sukurtų vientisą pojūčių, harmoniją“, – mintimis dalinosi žinomas perkusistas.

Proga pakeisti aplinką – gyvenimo prieskonis

Po perkusijos visi viešinimo renginio dalyviai bei svečiai buvo pakviesti į Klaipėdos Jūrų uosto direkcijos padovanotą šventinį plaukimą laivu „Venus S“. „Gražu buvo žiūrėti, kaip į laivą rinkosi negalią turintys ir pagyvenę asmenys. Gera matyti, kad mes nebenuleidžiame akių žiūrėdami į vienokią ar kitokią negalią turinčius žmones. Mes mylim visą visuomenę ir pastebime kiekvieną žmogų. Tikiuosi, kad tokie bendri renginiai paspartins mūsų, sąlyginai sveikų žmonių „integraciją““ – įspūdžiais dalinosi projekto dalyvė Sandra.

Projektas „Matyk Kitą Kelią“ („See Another Way“ Nr. LLI-212) iš dalies finansuojamas iš Europos sąjungos 2014–2020 metų Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos teritorinio bendradarbiavimo per sieną programos III prioriteto „Socialinė įtrauktis kaip prielaida teritorijos vystymui“ lėšų.

Bendrais projekto tikslais jėgas suvienijo projekto partneriai: Kuržemės planavimo regionas, Kretingos dienos veiklos centras, Saldus savivaldybė, Klaipėdos miesto socialinės paramos centras, Liepojos miesto taryba.

Daugiau sužinoti galite – http://www.klaipedaspc.lt/ ir veidaknygėje (Facebooke) –  https://www.facebook.com/klaipedaspc.lt/

 

http://www.ve.lt/naujienos/kultura/renginiai/3-dalykai-kuriuos-galima-pamatyti-ne-akimis-1660008/

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *