Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Vardų ir pavardžių rašymas lotyniškais rašmenimis pirmiausia naudingas Lietuvos piliečiams

Vardų ir pavardžių rašymas lotyniškais rašmenimis pirmiausia naudingas Lietuvos piliečiams

„Vardas ir pavardė yra unikalus kiekvieno žmogaus tapatybės bruožas, neatsiejamas nuo jo asmeninio ir šeimos gyvenimo – būtent pirmiausia tai yra asmens tapatybės, o ne su lietuvių kalba ir jos išsaugojimu susijęs klausimas. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, natūraliai daugėja ir Lietuvos piliečių, besituokiančių su kitų valstybių piliečiais, ir įgyjančių nelietuviškos formos pavardes. O tokiose santuokose gimsta vaikai, kurie turi teisę turėti Lietuvos pilietybę. Todėl būtina užtikrinti galimybę asmens tapatybės dokumentuose asmenvardžius rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis. Kitu atveju tokie Lietuvos piliečiai ir jų šeimos nariai patiria labai daug problemų, įrodinėdami savo tapatybę ir santykį su savo šeimos nariais“, – tvirtina Seimo pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas, kuris su Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūne, Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Šiauliene yra ne kartą Seimui teikę Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuriame siūloma įteisinti lotyniškos abėcėlės rašmenis varduose ir pavardėse.

G.Kirkilo tvirtinimu, „tai – žmogaus teisių klausimas, ir be lotyniškų rašmenų įteisinimo jos gali būti pažeidžiamos. Be to, sudaroma sunkumų Lietuvos piliečiams migruojant iš vienos valstybės į kitą mokslo, darbo ar asmeniniais reikalais – tiesiog gali kilti  papildomų problemų norint įrodyti asmens tapatybę. O lietuvių kalba yra per daug gyvybinga, kad keletas lotyniškų raidžių varduose ir pavardėse jai pakenktų. Šio įstatymo oponentams siūlyčiau rūpintis savo asmenine lietuvių kalbos kultūra kiekvieną dieną – taip jie labiau pasitarnaus mūsų gimtosios kalbos išsaugojimui“.

„Turime būti pragmatiški, priimdami tokius sprendimus, galvoti, kaip geriau ir naudingiau Lietuvos piliečiams, o ne vadovautis nepagrįstomis baimėmis ir nuogąstavimais dėl grėsmės lietuvių kalbai. Argumentų „už“ lotyniškų rašmenų įteisinimą varduose ir pavardėse yra daugybė: ir Europos žmogaus teisių teismo nuomonė, ir Konstitucinio Teismo išaiškinimas, ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvada, ir Lietuvos teismų pradėta formuoti praktika“, – teigia I. Šiaulienė.

„Tačiau nepamirškime dar vieno argumento – Lietuva pagal dvišalę Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį, pasirašytą dar 1994 metais, yra įsiparegojusi įteisinti lotyniškus rašmenis lenkų, gyvenančių Lietuvoje, varduose ir pavardėse. Nors tiesiogiai tokios nuostatos šioje istorinėje sutartyje nėra, tačiau Lenkija jau seniai leido Lenkijos lietuviams rašyti savo pavardes lietuviškais rašmenimis,“ – pabrėžia G. Kirkilas.

LSDP informacinis centras

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *