Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

V.Ledas.Pasakyk, kas tavo draugai – pasakysiu, kas tu

V.Ledas.Pasakyk, kas tavo draugai – pasakysiu, kas tu

Senas, patikrintas laiko ir pasitvirtinęs posakis, ypač aktualus šiandien socdemams, ieškantiems lyderio – ne vien pirmininko, o stipraus lyderio – partijos gaivinimui po skaudžių rinkiminių nokautų bei daugelio vidinių nesusipratimų. Kodėl ir kaip turėtume “laikyti ausis stačias”, kad šįkart neapsigautume ir reanimuotume, o ne numarintume partiją?

Komandos sudėtis – bene svarbiausias faktorius, galintis padėti bičiuliams susiorientuoti dėl būsimojo partijos lyderio tikrųjų ketinimų ir ryžto rezervo, būtino norint išvairuoti partiją iš nesėkmių vieškelio į pergalių greitkelį. Iki šiol įprasta ir skaidrumo stokojanti, todėl – ydinga praktika buvo pavaduotojų komandos paskelbimas po rinkimų: išrinktasis pirmininkas įvardindavo savuosius pagalbininkus, dažną bičiulį (ne)maloniai nustebindamas (bent taip ne kartą yra nutikę mūsiškiame skyriuje). Pasitikėjimo rezervo suteikimas būsimajam lyderiui bus daug lengvesnis, kai kiekvienas galėsime pasidaryti apibendrinimą ne vien jo paties, o visos jo būsimos komandos pažiūrų, darbų ir klaidų. Netruktų paaiškėti, kad sunkiu rinkiminiu balastu gali tapti net kai kurių partijos pirmajame lygmenyje esančių asmenų įvardijimas būsimos lyderio komandos nariais.

Permainų programa – aiškūs, konkretūs įsipareigojimai organizacinėje, ideologinėje, kadrinėje ir kitose srityse, paminint dabartinio partijos pirmininko bei jo komandos pozityvius pasiekimus bei kritines klaidas (vieną jis paminėjo pats: „Buvau ministras pirmininkas, ir labai mažai – partijos pirmininkas“ (ar pan.)) ir aiškiai įvardijant darbus, kuriais bus siekiama išlaisvinti partiją iš krizinių metastazių. Abstrakčių ir todėl beverčių raginimų, kaip „turime susitelkti, turime girdėti vieni kitus, turime mobilizuotis, turime būti draugiškesni“ ir panašių lopšinių-sapalionių autorius/autores drąsiai paraginsime baigti „pilstyti vandenėlį“. Aktualūs tik konkretūs pasiūlymai, nurodant ir jų įgyvendinimo terminus, ir kuruosiančių tą veiklos sritį būsimos komandos narių patirtį bei sugebėjimus (kompetencijas). Turime išvengti ydingos Vilniaus skyriaus praktikos, kai partiečiai iki šiol nežino, kuris skyriaus valdybos narys kurią veiklos sritį kuruoja ir tai sąlygoja nepatrauklias pasekmes (pvz. nario mokesčio surinkime).

Aiškus identitetas – persakydamas vieno iš partijos veteranų įžvalgą, paantrinčiau: norėdami išlikti rinkėjų sąmonėje, dirbant koalicijoje su kairiosios pakraipos/ideologijos partija, turime būti ne vien socialdemokratai, turime būti supersocialdemokratai, dėl kurių identiteto – ideologinės laikysenos – rinkėjams nekiltų nė mažiausia abejonė. Pradėti įgyvendinti šį principą turime išrinkdami partijos lyderį – supersocialdemokratą, nesusitepusį neaiškiais ryšiais su oligarchinėmis vertelgų grupuotėmis ar neoliberalaus Darbo kodekso lobistais-proteguotojais, nepakliuvusį į prieštaringus civilinius sandorius ir versliukų schemas. Turime išsirinkti visuomet savo darbais buvusį ištikimu socialdemokratinėms vertybėms, charizmatišką, bičiulišką, lengvai bendraujantį, puikios iškalbos ir besirūpinantį savąja išvaizda bei sveikatingumu bičiulį, nes tik aktyvus ir sportiškas lyderis „patrauks“ laukiančią darbų naštą.

Atvirumas ir skaidrumas – kaip nelabasis kryžiaus turėtume vengti situacijos, kai prieš ketvirtį amžiaus griuvus Berlyno sienai, nelauktai ji buvo atkurta Lietuvoje, tik jau ne betoninė, o plieninė siena-uždanga, kuria pritarėjų komanda atitvėrė savąjį patroną nuo eilinių (ir ne vien eilinių) partiečių blaivios kritikos, pasiūlymų, iniciatyvų. Norėdami išvengti praktikos vienasmenių sprendimų, pakuždėtų apkalbas pamėgusių liežuvautojų, turime prašyti pagalbos mūsų bendruomenės autoritetingiausių narių – Garbės pirmininkų ir Garbės narių, įsteigdami partijoje „Išminčių tarybą“, kuri būtų pagrindiniu patariamuoju organu būsimajam partijos lyderiui. Taryba ne padiktuotų ar primestų sprendimus, o patartų galimas kryptis sprendimų paieškoms ir šie patarimai būtų aukso vertės, žinant iškiliausių partijos narių intelektinį bagažą, gyvenimiškos patirties gylį bei ideologinį principingumą. Būsimojo partijos lyderio pozicija dėl tokios Tarybos įsteigimo ir jos galimybių panaudojimo būtų svarbiu akcentu, padedančiu bičiuliams susiformuoti supratimą apie būsimojo pirmininko nuostatas dirbti demokratiškai, atvirai ir skaidriai.

Turime du kelius: aiški, atvira ir skaidri kandidatų į partijos lyderius rinkiminė kampanija ar kuždesių-susitarimų-pasiskirstymų-pasidalijimų-grupavimosi praktika, kurios dar vienas įgyvendinimas būtų pragaištingu partijai, jau nepateisinamai ilgą laiką krečiamai lyderio stygiaus karštligės. Įvardinti lyderio pasirinkimo kriterijai turėtų būti aktualūs ir Vilniaus skyriaus bičiuliams, ketinantiems po poros mėnesių išrinkti skyriaus pirmininką, privalantį ryžtis ne lėtam formaliam pasidailinimui, o veržlioms permainoms, dusliai pukšintį krovininį barkasą paverčiant partijos ideologiniu, intelektualiniu ir organizaciniu flagmanu.

Vytis Ledas, socialdemokratas

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *