Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

L.Petraitienė tapo suoliuko skirto pirmąjam Lietuvos jūrų kapitonui L.Stulpinui mecenate

L.Petraitienė tapo suoliuko skirto pirmąjam Lietuvos jūrų kapitonui L.Stulpinui mecenate

Artėjant Vėlinėms Klaipėdos m. tarybos narė L.Petraitienė, Liudviko Stulpino progimnazijos bendruomenė, senjorų klubas “Klaipėda”, Lietuvos jūrininkų sąjungos, Telšių miesto savivaldybės atstovai pagerbė pirmojo Lietuvos jūrų kapitono Liudviko Stulpino atminimą prie jo paminklo Smiltynėje. 

Pernai Liudviko Stulpino progimnazijoje paminėtos pirmojo Klaipėdos uosto kapitono L.Stulpino 145-osios gimimo metinės. Tądien mokyklos vidiniame kieme pastatyti penki suoliukai skirti priminti įvairius šios iškilios asmenybės gyvenimo etapus. Graži tradicija tęsta iki šiol.

Klaipėdos m. tarybos narė L.Petraitienė sutiko tapti paskutiniojo, dvyliktojo suoliuko, mecenate. Ant šio suoliuko bus užrašyta “1934-07-15 Liudvikas Stulpinas mirė nuo sunkios ligos. „Palaidokite mane prie jūros“,- toks buvo paskutinis seno jūrininko prašymas. 1934-07-17 palaidotas Smiltynės kapinaitėse”. 

Suoliukų alėja mokyklos kiemelyje

Vienas suoliukas primins, kad L. Stulpinas gimė 1871 metų gruodžio 4 d. Telšių apskrityje, Viešvėnų parapijos Jomantų kaime. Antras – kad 1906-1908 m., būdamas trečias, antras ir pirmas šturmanas, plaukiojo bendrovei „Rusijos Rytų Azijos laivininkystė“ priklausiusiais garlaiviais „Grodno“, „Estonia“, kad 1908 m. pradėjo dirbti laivo „Lithuania“ kapitonu. Trečias suoliukas skirtas tam laikotarpiui, kai L. Stulpino vadovaujamas laivas „Birma“ 1912 m. balandžio 15 d. skubėjo į pagalbą skęstančiam laivui „Titanikas“. Ketvirtas – kad 1923-1933 m. L. Stulpinas dirbo Klaipėdos uosto viršininku bei uosto kapitonu ir šias pareigas ėjo iki mirties. Buvo Lietuvos jūrininkų sąjungos įkūrimo iniciatorius. Penktas – kad 1997 m. mokyklai suteiktas kapitono vardas. Ant kiekvieno suoliuko parašyti ir rėmėjai. Vienas suoliukų pastatytas mokyklos darbuotojų ir mokinių tėvų surinktomis lėšomis.

Istoriniai faktai

Iš Žemaitijos ūkininko šeimos kilęs L.Stulpinas – pirmasis jūreivystės mokslus Liepojoje baigęs profesionalus laivavedys lietuvis, savo karjerą laivyne pradėjo nuo jungos. Sparčiai kopęs karjeros laiptais L.Stulpinas vadovavo carinės Rusijos ledlaužiams, o paskui – keleivius per Atlanto vandenyną į JAV gabenusiems garlaiviams „Livonija“, „Lithuania“, „Rus“, „Birma“. L.Stulpino laivas „Birma“ bene pirmasis užfiksavo Šiaurės Atlante į ledkalnį atsitrenkusio ir skęstančio „Titaniko“ šaukinį “SOS“ – skubėjo į pagalbą, bet arčiau buvę kiti laivai atplaukė greičiau. Po perversmo Rusijoje jis kurį laiką vadovavo imperijos Jūrininkų sąjungai, bet greitai buvo uždarytas į Helsinkio kalėjimą kaip išdavikas ir teisiamas karo tribunolo. Padedant garsiausiems Suomijos advokatams lietuviui pavyko išvengti kulkos į pakaušį – įrodė nemėginęs Sankt Peterburgo uoste nacionalizuotų laivų užgrobti ir nuplukdyti į Suomiją. Ištrūkęs iš bolševikų gniaužtų L.Stulpinas spruko toliau nuo sumaišties apimtos Rusijos – Liepojos uoste kurį laiką vertėsi medienos prekyba, dirbo ten ir Lietuvos konsulu. Grįžęs į Lietuvą L.Stulpinas nuleido inkarą Klaipėdoje – apsnūdusius Lietuvos valdininkus, tautiečius ragino veržtis į Baltiją, kurti nacionalinį laivyną. Jis buvo pirmasis Klaipėdos jūrų uosto viršininkas. Paminklo L.Sulpinui Klaipėdoje iki šio nėra, tačiau jo vardu pavadinta uostamiesčio progimnazija praėjusių metų gruodį skambiai paminėjo Lietuvos jūreivystės pradininko 145-ąsias gimimo metines: vidiniame mokyklos kiemelyje pristatyti kapitonui skirti suoliukai, aktų salėje įvyko šventinis renginys „Laiškai iš praeities“. Atminimo ženklų yra ir daugiau – Lietuvos jūrininkų sąjungos ir Kapitonų klubo pastangomis, namų, kuriuose tarpukariu gyveno L.Stulpinas, fasadus puošia pirmojo Klaipėdo uosto kapitono biustas ir paminklinė lenta. Geriausi jūrininkai ir uostininkai per Jūros šventes už nuopelnus apdovanojami KVJU direkcijos garbės žymeniu – L.Stulpino medaliu.

LSDP Klaipėda inf.

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *