Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

I.Šiaulienės kelionė po Akmenės kraštą. Akmenės krašto muziejuje

I.Šiaulienės kelionė po Akmenės kraštą. Akmenės krašto muziejuje

Klaipėdos socialdemokratų vasaros daugiau nei dešimtmetį neįsivaizduojamos be LR Seimo LSDP frakcijos seniūnės dr.Irenos Šiaulienės organizuojamų vasaros kelionių. I.Šiaulienė kantriai bei nuoširdžiai vykdo švietėjišką veiklą – mat mano, kad savą kraštą ir jo istoriją būtina pažinti. Šiemet didžiulis klegančių klaipėdiečių pilnas autobusas suko į Akmenės rajoną bei aplankė Akmenės krašto muziejų. DSC_0293 (900x600)

Muziejaus lankytojams pristatomas Akmenės krašto geologinis paveldas – nuo seniausio 2 milijardus metų siekiančio akmens ir 200 milijonų metų skaičiuojančio fitozauro dantų liekanų iki įspūdingo dydžio amonitų. Čia stebėjomės unikalia didžiule dviejų tūkstančių įvairių akmenų kolekcija, kaupta trisdešimt metų traktorininko Stanislovo Sungailos, o Boriso Izenbekovo dieninių drugių kolekcija, kaupta visą gyvenimą. Abiejų vyriškių gyvenimas parodo, kad svarbu noras ir užsispyrimas… Tada kiekvienas gali palikti ryškų pėdsaką savo krašto istorijoje.

DSC_0358 (400x600)Unikalūs fitozauro radiniai
2011 m. į muziejų atkeliavo unikalūs fitozauro radiniai. 2010 m. tarptautinės ekspedicijos metu Šaltiškių molio karjere rastos fitozauro liekanos. Jas rado geologas ir stuburinių paleontologas Grzegorz Niedzwiedzki (Varšuvos universitetas), biologijos fakulteto doktorantas Stephen L. Brusatte (Gamtos istorijos muziejus Niujorke), Robert Bronowicz (Miunchenas), Tomasz Sulej (Varšuva). 2011 m. rugsėjo mėn. Lietuvos geologijos tarnybai buvo perduotas siuntinys iš Lenkijos su šiuo unikaliu radiniu. Tai pirmosios mezozojaus laikų fosilijos Baltijos regione: du žandikaulio fragmentai ir trys dantys.
Mezozojaus eros gyvūnų fosilijos labai retas reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visame Rytų Baltijos regione (Latvijoje, Estijoje, Rusijos Kaliningrado srityje). Regionas tuo metu buvo 40º šiaurės platumoje ir sąlygos gyventi stambiems stuburiniams buvo gana nepalankios. Šiaurės Lietuvoje mezozojaus eros triaso periodo sluoksniai slūgso netoli žemės paviršiaus.DSC_0363 (900x600)
Čia veikia vienintelis Šaltiškių triaso periodo molio karjeras. Karjeras yra šiauriausias taškas pasaulyje, kur rastos fitozauro liekanos. Fitozauro fosilijų radimvietės dažniausiai apima tropinius regionus nuo 30º šiaurės iki 30º pietų platumas, o radiniai Šaltiškių karjere šį diapazoną ryškiai viršija. Fitozaurai (Phytosaures) – išnykusi vėlyvojo triaso stambių, pusiau vandeninių roplių grupė. Jie turėjo ilgą snukį (kaukolės dalis gali siekti iki 120 cm), buvo gerai šarvuoti, savo dydžiu (apie 5 m. ilgio), išvaizda ir gyvenimo būdu labai panašūs į šiuolaikinius krokodilus, gyveno ežeruose, upėse ir pelkėse. Pavadinimas „phytozaur“ (augalėdis gyvūnas) yra labai klaidinantis, šių roplių žandikaulių ir dantų struktūra aiškiai rodo, kad jie buvo plėšrūs. Labiausiai paplitę fitozaurai buvo triaso periode prieš 205-250 milijonus metų. Jų fosilijų randama Vidurio Europoje, Šiaurės Amerikoje, DSC_0442 (900x600)Indijoje, Maroke, Tailande ir Madagaskare. Šaltiškių karjere rastos fitozauro liekanos yra seniausios pasaulyje.
Drugelių ekspozicija
Akmenės krašto muziejuje saugoma ir eksponuojama vieno žinomiausių Lietuvoje dieninių drugių kolekcionieriaus Boriso Izenbeko (1910-2006)  kolekcija. Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Povilas Ivinskis teigė, kad saugoma kolekcija yra didžiausia dieninių drugių kolekcija Lietuvoje. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (ekspozicijoje šiuo metu – arti 2 000). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomi.
B. Izenbekas drugiais susidomėjo 1955 m. Gaudė juos ten, kur gyveno – Ukmergės, Akmenės apylinkėse, kelionėse Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Armėnijoje, Buriatijoje, Altajuje. Kolekcionierius aktyviai bendravo su Prancūzijos, Čekijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Kanados, Japonijos, JAV ir Rusijos kolekcionieriais bei drugių specialistais. Didžioji dalis drugių atsisiųsti sovietmečiu, naudojantis pašto paslaugomis. Visą laisvalaikį ir lėšas kolekcionierius skyrė egzotinių drugių įsigijimui, savo kolekcijos tvarkymui.

LSDP Klaipėda info

Eugenijaus Maciaus nuotr.

 

2 komentarai

  1. Tikrai buvo kupinas įspūdžių apsilankymas, smagu prisimint.

  2. Dėkui Irenai už tokias turiningas ekskursijas. Daugumai iš mūsų savarankiškai padaryti tai tiesiog per sudėtinga būtų. Net ir asmeninio išprusimo vardan.
    Taip ir liktume lietuviais Lietuvos nemačiusiais…

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *