Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

D.Pavalkis: apie būsimą LSDP pirmininką

D.Pavalkis: apie būsimą LSDP pirmininką

Pasvarstykime garsiai – ko partija tikisi iš naujo lyderio. Vienas atsakymas – lyderystės. Kuri vienytų partiją, apjungtų visus, net ir tuos kurie visada nori turėti kitą nuomonę. Kad visi bent jau dauguma, žiūrėtų viena kryptim, o ne taip kaip buvo daugeliu klausimų.

Dar viena viltis, renkant naują Pirmininką, ir ko gero  – svarbiausia, tikėjimas, kad lyderis padės partijai kaip visumai rasti savo politinį kelią ir politinę kryptį Lietuvoje. Nenorėčiau sutikti su tokia nuostata, nes pagal tai, ką turi daryti partija kad būtų gera, graži, matoma, mylima ir pan., turi būti renkamas tiek vadovas, tiek visa partijos vadovybė. Ne partijos lyderis turi diktuoti visai partijai, kur eiti, o partija turi rinktis savo vadus pagal tai, kur nori eiti, kur nori ateiti ir ko pasiekti.

Jei nusprendžiame, kad partija ir toliau lieka  rimta, protinga, nuosaikia ūkininių problemų sprendimą prioritetiniu laikančia jėga – reikalingas ramus, patyręs lyderis, žinantis kaip veikia Vyriausybė, parlamentas, Lietuvos ūkis.

Jei prioritetas yra sudrumsti politinius vandenis ir atsistoti nuo Lietuvos valstiečių žaliųjų politikos kairėje, bent jau propoguojant švedišką modelį – kitoks vadovas, jaunesnis, teoriškai socialdemiokratiškas, ne klerikalas, ne homofobas, ne antiimigrantas.

Jei LSDP nuspręstų tapti kraštutine kaire jėga, kaip kad buvo jaunuoliai Graikijoje planuojant, kad dabartinė dešinųjų politinių jėgų ir ypač dešiniųjų lozungus deklaruojančios populistinių jėgų pergalės neišvengiamai padidins kairiųjų politinių jėgų populiarumą ir ypač kairiosios radikalios politikos populiarumą – LSDP reikalingas dar kitos vadovas. Dar jaunesnis, karštas, galintis „lipti ant bačkos“, kelti žmones streikams ir pilietinio nepaklusnumo akcijoms, pasiruošęs gal ir po teismus pavaikščioti dėl oponentų orumo įžeidimų.

Dabartinė LSDP situacija komplikuota dviem aspektais. LVŽS buvimas politikos kairėje ir jų visiškas nesusigaudymas kaip valdyti valstybę. Savo tikslu LSDP keldama politikos kairumą, viso politinio proceso pastūmėjimą kairiojo radikalizmo kryptimi vien tam, kad perimti iniciatyvą iš LVŽS politikos kairėje, galime atsidurti situacijoje, kada tokių veikėjų ir politikų Lietuvai nereikės. Nereikės todėl, kad su pakankamai populistiniais, leftistiniais ir tautiniais šūkiais laimėję rinkimus LŽVS nesugeba organizuoti nei Seimo, nei profesionalų Vyriausybės darbo. Nepartinių ministrų ir visokių „niekam nepriklausančių“ biurokratų parinkimo praktika suprantantiems jau juokinga, dar nesuprantantiems bus juokinga netolimoj ateity. Atskirti politines partijas nuo nuo jų deklaruotos per rinkimus politikos įgyvendinimo yra mažų mažiausiai politinis cinizmas, jei napavadinti to demokratinių seimo rinkimų rezultato parodijavimu ir iš esmės valstybiniu perversmu.

Todėl, labai tikėtina, kad po dabartinių Lietuvos gelbėtojų fiasko  atsiras reikalas valdžion grįžti stabilioms politinėms jėgoms, su partine politine ministrų ir politinių sprendimų priėmėjų komanda, kurioje ne ex-statutiniai pareigūnai diktuotų Lietuvos demokratijai kur sukt, kur eit, pagrindinėmis poveikio priemonėmis naudodami baudas, draudimus, ribojimus, persekiojimus ar lakoniškus komentarus komandas primenančiu stiliumi, ar visko žinojimu ir tt. Ir tp., o politinę rinkimų ir partijos programą įgyvendinanti partinė komanda, kuriai nereikia bėgti nuo aiškinimo apie savo veiklos planus ar net tų planų nežinoti be kokio nors vieno komiteto pirmininko nuomonės.

Tad koks yra LSDP politinės doktrinos  tikslas, suprantant kad tik 3 partijos yra pajėgios vadintis tikromis politinėmis partijomis, o ne rinkiminiu projektu. TS-LKD susidėliojo savo prioritetus. Liberalai, kažkaip nusiplovė partijos kyšininkės įvaizdį (ne taip kaip darbo partija) ir jaučiasi visai neblogai. LSDP yra perėjime iš sumuštos centro liberalios partijos, aplipintos būtais ir nebūtais pseudokorupciniais skandalais, į naują kokybę.

Čia ir bus klausimas partiečiams ir tiems kurie galvoja, kad gali spręsti už visą partiją, kur LSDP eina ir kokių tikslų turi.

Nueiti į kairę, radikaliojo kairumo link, siūlant apmokestinti turtą ir kapitalą daugiau, nei buvo, ir sumažinti dirbantiesiems tenkančius mokesčius, neklausyti Europos komisijos reikalavimų finansiniam stabilumui ar jungtis prie Europos kairių radikalių jėgų ir įsiliejant į paneuropinį kairįjį judėjimą, kuris greičiausiai Europoje atsiras, kaip atsvara nacionalizmui, kaip viena iš alternatyvų išlikti Europos sąjungai  ir alternatyva paneuropiniam dešiniajam radikalizmui.

Likti ten kur buvome, galimybių nėra. Tada reiktų LSDP uždaryti ir brangiai parsiduoti kokiems nors liberalams, jei tie dar ne visus pinigus prarado.

Lieka ir tarpinis variantas, LSDP „pakairėjant“ ypač socialinio teisingumo ir socialinės nelygybės sprendimų klausimais. Šie klausimai būtų tas pagrindas, kuris leistų LSDP siūlyti visiems strateginį Lietuvos tikslą – neišnykti kaip valstybei. Neturėdama žmonių, ypač dirbančių Lietuva neturi jokių galimybių tapti patrauklia šalimi gyventi, neturi kas sukuria pridėtinę vertę, nuturi kas  dabartiniams vis dar dirbantiems surinks pensijas. Be žmonių, jokių biudžeto didėjimo ir socialinio teisingumo nesulauksime, kad ir kaip didintume mokestinę naštą tiems kurie ir taip moka. Emigracijos ir imigracijos bei demografiniai skaičiukai taptų tuo matu, kuriuo matuojama partijos ir vyriausybės veikla. Labai paprasta, skaičius žmonių kurie buvo, skaičius žmonių kurie dirbo, skaičius žmonių kurie išvažiavo ir skaičius žmonių, kurie įvažiavo į Lietuvą. Ir galime pasakyti, ar partija vykdo savo programą ar ne. Tai būtų ne žaidimas tendencijom, rodikliais ar kitais didžiulį melo potencialą turinčiais skaičiais. Tai būtų visiems aišku.

Todėl, Lietuvos socialdemokratai, rinkdami partijos pirmininką, pirmiausiai turi viduje apsispręsti, koks tolesnės partijos vystymosi scenarijus bičiuliams priimtinas. Kur mes norime atsidurti, ko pasiekti ir ką duoti Lietuvai.

Prof. D. Pavalkis: apie būsimą LSDP pirmininką

One Comment

  1. Puikus straipsnis, kad tai jį visą perskaitytų bent dalis plaukiančių pasroviui mūsų bičiulių, galvojančių, kad jie nieko negali. Vertę galima sukurti ir keisti kas nepatinka, tik susitelkiant ir siekiant užsibrėžtų tikslų.

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *