Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

Apie J.Sąlygą, Jūrininkų ligoninės “kapitoną”…

Apie J.Sąlygą, Jūrininkų ligoninės “kapitoną”…

Visada energingas, pasitempęs ir geros nuotaikos. Tokį mes matome LSDP Klaipėdos skyriaus narį Joną Sąlygą. Gal ne visi žino, jog jis ne tik biomedicinos mokslų daktaras, Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius, bet ir Klaipėdos universiteto profesorius. Kad jis puikiai dainuoja matė visi. Kad J.Sąlyga puikus savo srities specialistas, vadovas, suprato pabuvojusieji Klaipėdos jūrininkų ligoninėje. Apie viską plačiau iš paties gydytojo lūpų.

 

-Apibūdinkite save. 

-Gimiau ir užaugau netoli Maironio apdainuotos Dubysos. Vaikystę leidau šalia Luknės upės. Kaip ir daugelis berniukų, mėgau gaminti laivelius ir juos leisti pasroviui, tikėdamasis, kad skaptuoti modeliai Dubysa nuplauks į Nemuną, o juo – į platesnius vandenis – Baltijos jūrą. Norėjau tapti kapitonu. Mano kaimynas buvo laivo kapitono padėjėjas. Vasaromis į gimtinę jis grįždavo su labai gražia uniforma. Visas kaimas į jūrininką žvelgdavo su pasigėrėjimu. Tačiau, užuot tapus laivo kapitonu, likimas lėmė atsistoti prie ligoninės laivo šturvalo. Baigęs mokslus Kauno medicinos institute, gavau paskyrimą dirbti tuometinėje Klaipėdos Žvejų ir jūros transporto darbuotojų ligoninėje, kurioje specialistai pagalbą teikė jūrininkams. Puoselėjau svajonę tapti laivo gydytoju ir pats pamatyti pasaulio. Tačiau taip susiklostė likimas, kad teko likti krante. Jau daugiau nei du dešimtmečius vadovauju Klaipėdos jūrininkų ligoninei. Kažkada pasmerkta numirti dar net negimusi, ji tapo pirmąją ligonine, atidaryta atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais. Šiandien tai modernus medicinos centras Vakarų Lietuvoje, kuriame sutelkta išskirtinių sričių medicinos pagalba. Teko nemažai dėl to pakovoti. Džiaugiuosi, kad galėjau prie to prisidėti.

salyga3

Pats nuolatos stengiuosi tobulėti, nesustoti ir gilintis į savo darbo sritis, todėl Vilniaus universitete apgyniau biomedicinos daktaro disertaciją.

Jau ne vienerius metus savo patirtimi noriai dalinuosi su Klaipėdos universiteto, kuriame einu profesoriaus pareigas, studentais.

Man nesvetimas ir tarnystės visuomenei principas. Priklausau Rotary klubui „Maris“. Kartu su klubo broliais jau 10 metų puoselėjame pagrindines Rotary vertybes, prisidedame prie pasaulinės Rotary misijos – rūpintis kitais, skatiname tarpusavio supratimą ir gerą valią vardan tarnystės.

-Kaip leidžiate laisvalaikį? Mėgstamiausia knyga/muzika.

-Su akordeonu nesiskiriu nuo ketverių metų. Pomėgis muzikuoti, kurti dainas, jas pačiam atlikti iki šiol yra man atgaiva. Kai tik turiu minutę laisvo laiko, pasineriu į naują savo aistrą – fotografiją. Jos objektas – jūra. Tad kartais su fotoaparatu į pajūrį nuklystu ne tik savaitgaliais, ar ramiais vakarais, bet ir audringą rytą, dar prieš darbą. Tačiau didžiąją laisvo laiko dalį stengiuosi būti su šeima. Mėgstame keliauti, arba tiesiog jaukiai leisti laiką namuose.

-Ko dar norėtumėt išmokti?

-Gyvenimas privertė daug ko išmokti: moku ir vinį įkalti, ir žolę nupjauti, ir lituoti, ir elektronikoje nutuokiu. Tačiau yra dalykų, kurių tenka mokytis visa gyvenimą. Norėčiau tobulėti visapusiškai. Tik tobulėjimas veda prie progreso.

salyga2

Koks geriausias dalykas, kurį padarėte savo gyvenime?

-Daugiau nei pusę savo gyvenimo skyriau sveikatos apsaugai, daugiau nei du dešimtmečius vadovauju Klaipėdos jūrininkų ligoninei. Džiaugiuosi, kad sugebėjau įtikinti miesto politikus nesunaikinti jos, džiaugiuosi, kad čia įkūriau aukšto lygio kardiologijjos, kardiochirurgijos, nefrologijos, hematologijos ir kt. skyrius. Taip aš galėjau ir galiu prisidėti prie Vakarų Lietuvos gyventojų sveikatos gerovės. Mes su kolegomis išgelbėjome ne vieną gyvybę.

O asmeniniame gyvenime džiaugiuosi savo šeima, santarve joje, dviem nuostabiais vaikais, kurie pradeda eiti savarankiško gyvenimo keliu.

Nuotykis ar linksma istorija iš Jūsų darbinės veiklos. 

-Viena televizija nufilmavo mano sukurtų dainų vaizdo klipus, kuriuose aš pats ir dainuoju. Juos pradėjo transliuoti pageidavimų koncerete. Praėjus savaitei kitai, skyriuose vizituodamas ligonius, išgirdau, kaip viena pacientė mano kolegų klausia: “Kodėl čia tas daininkas su chalatu vaikšto?”.

-Jūsų didžiausia svajonė.

-Svajonių turiu. Vienos mažesnės, kitos didelės, vienos įgyvendinamos lengviau, kitos gal ir liks tik svajonėmis. Ne viskas priklauso nuo manęs. Pavyzdžiui, svajoju, kad žmonės būtų sveikesni, kad labiau rūpintųsi savimi.

Prie lengviau pasiekiamų svajonių priskirčiau Australiją. Noriu į ją nukeliauti. Taip pat svajoju išleisti jūros fotografijų albumą.  salyga4

-Kodėl pasirinkote Lietuvos socialdemokratų partiją?

-Aktyviai politikoje dalyvavau 1990-1995 metais, kada buvau išrinktas pirmosios Klaipėdos miesto tarybos deputatu. Tačiau iki šiol jokiai politinei partijai nepriklausiau. Įsilieti į politiką paskatino aktyvūs LSDP lyderiai. Juose mačiau perspektyvą, jėgą, ryžtą. Man atrodė, kad jų siekiai ir pastangos orientuotos į Lietuvos žmonių gerovę.

Ar seniai dalyvaujate LSDP veikloje? Kokia veikla čia užsiimate? Ko siekiate? Ar dalyvavimas veikloje pateisina Jūsų lūkesčius?

-LSDP nariu esu daugiau nei metus, tad kol kas stebiu, mokausi iš kolegų, stengiuosi įsilieti į veiklą tose srityse, kur mano pagalba labiausiai reikalinga.

Jūsų politinės ambicijos. Kaip planuojate derinti direktoriaus ir politiko karjerą?

-Savo politines ambicijas sieju su tuo, ką geriausiai išmanau. Manau, kad patirtis, įgyta  ne vien vadovaujant ligoninei, bet ir dirbant universitete, politinėje karjeroje padės. Aš dėstau sveikatos priežiūros įstaigų vadybą, gerai išmanau ir esu susipažinęs su problemomis sveikatos politikos srityje.

salyga5-Kokias matote pagrindines problemas?

-Didžiulė problema yra tai, kad žmonės ne visada gali laiku gauti kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų. Pas gydytojus specialistus – didžiulės eilės. Nesilaikoma konstitucingumo principo. Nors konstitucija garantuoja nemokamą gydymą, pacientams tenka primokėti arba susimokėti. Sveikatos apsauga turi glaudų ryšį su socialinėmis problemomis. Žmogus dėl sudėtingos finansinės padėties negali įpirkti medikamentų, o kartais net neturi už ką atvykti pas gydytoją. Kai jį atveža greitoji, neretai jau būna per vėlu padėti.

Koks žmogus Jums autoritetas?

-Konkretaus žmogaus įvardinti negalėčiau. Jų yra ne vienas. Man imponuoja išmintingi, reiklūs, konkretūs, savo žodžio besilaikantys ir garbingi žmonės. Nesvarbu kurioje gyvenimo srityje juos besutikčiau – profesinėje, politinėje, asmeninėje – visada stengiuosi iš jų kažko išmokti.

Pats stengiuosi gyventi taip, kad savo darbu įgyčiau pagarbą tų žmonių, kuriuos aš gerbiu. Gyvenimo darną ir nedarną savo poelgiais ir sprendimais susikuriame mes patys. Nei saves, nei kolegų, nei artimųjų nepergudrausi ir neapgausi. Jeigu taip pasielgsi, nubausi pats save.salyga6

 

Jonas Sąlyga, biomedicinos mokslų daktaras, Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius, Klaipėdos universiteto profesorius.

Gimė 1954 m. gruodžio 13 d. Raseinių raj.
1972 m. baigė Raseinių 1-ąją vidurinę mokyklą.
1979 m. baigė Kauno medicinos instituto Gydomąjį fakultetą.
Nuo 1992 metų vadovauja Klaipėdos jūrininkų ligoninei.
2004 m. baigė magistrantūros studijas Klaipėdos universitete. Suteiktas viešojo administravimo magistro kvalifikacijos laipsnis.
2005 m. Vilniaus universitete apgynė biomedicinos daktaro disertaciją „Lietuvos ir Latvijos jūrininkų gyvensena bei rizikos veiksnių įtaka sveikatos būklei“.
2004 m. už nuopelnus Lietuvos Respublikai apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.
2008 m. jam suteiktas Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardas.
2008 m. Lietuvos pramonininkų konfederacijos suteikta nominacija „Profesijos Riteris“ už pasišventimą ir ištikimybę profesijai, ilgalaikį produktyvų darbą bei aktyvią visuomeninę veiklą.


LSDP Klaipėda info
 
Nuotraukos iš asmeninio J.Sąlygos albumo
 

One Comment

  1. Nežinau,kas slepiasi jo viduje.Bet ..gražiame žmoguje graži ir siela. O kaip anos kartos medikui jaučiu absoliučią simpatiją ( Kas nemyli Čechovo? ) Na,nereikia medikams eiti į politiką…Politika yra politika. O medicinos darbuotojai ,juk vaikščiojantys angelai šitoje žemėje..Bet šitą vaikiną aš palaikau.)))

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *