Pages Navigation Menu

Klaipėdos skyrius

V.Ledas. Kandidatų turime gausiai, bet kokio gi reikia?

V.Ledas. Kandidatų turime gausiai, bet kokio gi reikia?

Egzistuojant tegul ir teorinei galimybei, kad paties suvažiavimo metu išsikels dar kandidatai į partijos pirmininko pareigas (ne postą, o pareigas), visgi akivaizdu, kad rinkiminės batalijos virs tarp jau šiai dienai žinomų aštuonių bičiulių. Neketinu šiame straipsnyje analizuoti kandidatų trūkumus ar privalumus – tokią lyginamąją analizę turiu mintyse, ją parengiu bei paskelbsiu savalaikiai – o bandysiu teisingai surikiuoti partijos rinkiminę vilkstinę: arklį pastatyti prieš vežimą, o ne atvirkščiai.

„Kodėl gi dabar yra atvirkščiai, kad, bičiuli, teigiate, jog arkliui tenka vežimą stumti, o ne traukti? – paklausite Jūs. Turime aštuonis stiprius kandidatus, turime jų parengtas partijos atgimimo  – galbūt reiktų pasakyti „atsistojimo iš klūpėjimo pozos“ – vizijas-programas, tačiau nesame kolektyviai, demokratiškose ir aktyviose diskusijose aiškiai identifikavę partijos skaudulius, kuriuos ir teks gydyti būsimajam pirmininkui bei jo padėjėjams (sąmoningai nerašau „jo komandai“, nes visa partija – kiekvienas bičiulis – turi būti tikro lyderio komandoje).

Turėdami aštuonerias vizijas, neturime sudėtingos situacijos partijoje analizės, nesame apibendrinę opiausių ydų, pirmaeilių uždavinių: savo skvarbiomis įžvalgomis yra straipsniuose pasidalinę politinės bendruomenės autoritetai gerb. prof. Alozyas Sakalas, gerb. eurokomisaras Vytenis Andriukaitis ir kiti bičiuliai (bandžiau ir pats sudėlioti kai kurias mintis straipsneliuose „Kodėl susimovėme“ bei „Identiteto išsigryninimas“). Ką gi pavestume naujajam pirmininkui – o jis privalės būti ne tik partijos vadovas, bet ir tikras lyderis – ko iš jo lauktume, ko tikėtumėmės mes, ir kokius visuomenės lūkesčius jis turės įgyvendinti, kokias vizijas atitikti? Bandysiu apibendrinti pokalbiuose su Jumis, bičiuliai, išgirstas įžvalgas, pridėdamas ir savąjį „trigrašį“.

Tenka tik pasikartoti, kad visuomenės pasitikėjimą iššvaistėme, netesėdami pažadų: viena sakydami, o kita darydami, kaitaliodami nuomones keliskart per dieną. Išblukinome savąjį socialdemokratinį identitetą, blaškėmės verslo oligarchų keliamuose interesų verpetuose, sumirkome neo-liberaliose idėjose. Norėdami išvalyti partijos įvaizdžio mundurą, privalome būti ne vien socialdemokratais, o jau supersocialdemokratais, tik kaip išmatuoti tą kandidatų socialdemokratiškumą: liniuote, rulete, svarstyklėmis ar tiesiog…atmintimi? Laukia sudėtingas uždavinys, kurio vienu sprendinių galėtų būti kandidatų požiūris/elgesys į pro-liberalaus Darbo kodekso brukimą: pavyko jiems atsilaikyti prieš rankų sukinimą ar bent nusišalinti nuo kodekso piršimo? Prasukdami mintyse kiekvieno kandidato veiklos „filmą“, turime perklausti save: tesėdavo duotą žodį ar, poeto žodžiais tariant, jo pažadai „išnyko kaip dūmas, neblaškomas vėjo“? Idėjinis grynumas ir socialdemokratinis bei pilietinis principingumas turėtų tapti, bene, svarbiausiu kriterijumi apsisprendžiant.

„Sutinka pagal rūbą, išlydi pagal protą“ – sena tiesa, lydintį kiekvieną pardavėją, mes gi turėsime išsirinkti svarbiausiąjį socialdemokratinių idėjų, kairiosios politinės minties ir partijos įvaizdžio pardavėją – Pirmininką – todėl ir jo puiki iškalba, tvirta laikysena, reiklumas savajam įvaizdžiui yra labai svarbūs. Išdidumu dvelkiantis ir savimi besipuikuojantis dabita vargu ar derės įvaizdžiui socialdemokratų, atstovaujančių (turinčių atstovauti!) anaiptol ne pasiturinčiąją visuomenės dalį. Unisonu su viešojo įvaizdžio svarba turi skambėti ir nepriekaištingos reputacijos sąvoka, kad būsimas lyderis neturėtų prasilenkimo su baudžiamosios teisės normomis „uodegėlės“.

Pirmininkas turi būti savas tiek partiečiams, tiek eiliniam piliečiui, turi būti mokantis pakalbinti gatvėje sutiktą nepažįstamą žmogų, turi mokėti panaikinti nepasitikėjimo sienas, bendraujant su gausiomis auditorijomis, nepasimesti bei neužsigauti išgirdę kandesnę repliką. Taigi, neturėtume nuvertinti ir pasiekimų rinkiminių kovų frontuose: laimėti rinkimai vienmandatėse apygardose daug ką pasako apie kandidatų charizmatiškumą, tolerantiškumą, lankstumą, mokėjimą surasti kalbą su įvairių pažiūrų rinkėjais, įtikinėjimo sugebėjimus, komunikabilumą, aktyvumą ir atkaklumą. Tokių asmenybių tikrai turime kandidatų sąraše, be to, neturėtume ir nuvertinti „2b“ – buksyras ar balastas – taisyklės: jei kandidatas vienmandatėje gavo daugiau balsų, nei partijos sąrašas – jis tempia partiją pirmyn ir yra „buksyras“, na, o jeigu priešingai, tai jau kita „b“…

Vertindami kandidatus, turėtume „savanoriškai privaloma tvarka“ išreikalauti jų padėjėjų sąrašą: štai vienas iš kandidatų savaisiais padėjėjais (einamose aukštose pareigose) jau yra pasirinkęs aktyvius minėtojo Darbo kodekso „privalumų“ propaguotojus – ar rinksimės toliau linguoti dabartiniu bičiuliškumo sumenki(ni)mo keliu? Įdomus ir perspektyvus bičiuliams pasirodė poros kandidatų sumanymas savąją bendražygių komandą formuoti perpus iš regionų deleguotų atstovų, perpus – iš savo pasirinktų bičiulių. Teks ir pastudijuoti kandidatų paviešintas partijos ateities vizijas: ar rasime jose deklaratyvius šūkius, ar gudragalves schemas ir diagramas, ar tiesiog paprastus, gyvenimiškus būsimus darbus? Ar išgirsime iš kandidatų valią sutartimi su partija įsipareigoti įgyvendinti savuosius pažadus, o nesugebant ar nespėjant tesėti juos – atsistatydinti kartu su savuoju pavaduotojų būriu? Tai priklausys tik nuo kandidatų valios…

Neišvengiamai susidursime su subjektyviu, tačiau šiandienei LSDP aktualiu kandidato amžiaus kriterijumi: būsimasis Pirmininkas turės įveikti ydingas „atsijauninimo“ užmačias, merkantilių karjeristų protegavimą į atsakingas pareigas, vyresniosios kartos bičiulių nuvertinimą, viduriniosios kartos ignoravimą, interesais paremtų grupuočių formavimąsi, vykstantį skaldymąsi į neoficialias frakcijas. Taigi peršasi mintis, jog naudingiausias partijai būtų viduriniosios kartos – 40-55 metų – bičiulis, sugebėsiantis rasti kalbą ir su ištroškusiais postų jaunimiečiais, ir su brandžia vyresniąja karta, ir su darbingaisiais „viduriniokais“. Būsimasis lyderis privalės suvienyti partiją, mobilizuoti joje glūdinčią didžiulę bičiulių intelektualinę galią ir pilietinį jų aktyvumą, todėl jis ir pats turi būti jau pasižymėjęs tiek pilietiniu, tiek partiniu aktyvumais, tiek įstatyminėmis iniciatyvomis.

Svarbus bus užsienio kalbų mokėjimas, juk šiai dienai bendradarbiavimas su Rytų Europos šalių socialdemokratinės pakraipos partijomis vyksta vangokai, gerosios patirties perėmimas (o ir prastosios sužinojimas) padėtų išvengti kaimynų jau patirtų klaidų, pasitarti ir patarti, įsivardinti lietuviškosios socialdemokratijos privalumus ir specifiką. Na, ir išprusimo/išsimokslinimo faktorius mums balsuojant bus anaiptol ne paskutinėje eilėje, nors nei vienas kandidatų tikrai nepasižymi akademinio išsilavinimo spragomis. Neišvengsime skvarbesnio požiūrio į kandidatų raišką viešojoje erdvėje: straipsnius, diskusijas, dalyvavimą partiniuose bei bendruomenių renginiuose, poziciją aktualiausiais visuomenei klausimais.

Visgi, kiekvienas nesame idealūs, nėra tokie ir pretendentai į svarbiausias partijoje pareigas, tad tik būsimose diskusijoje, atvirai ir reikliai kalbėdamiesi apie partijos stojimąsi, atrasime verčiausią būti Lyderiu. Kalbėkimės ir kelkimės!

Vytis Ledas

Palikite Komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *